İstanbul Esenyurt’taki Migros depo işçileri 4 Şubat’ta eyleme başlamıştı. Eylemin 2. gününde Migros yönetimi işçilerden süre istemiş, bunun üzerine işçiler eylemi sonlandırmıştı. Bugün Migros yönetimi tarafından yapılan açıklamada işçilerin taleplerini ret ettikleri söylendi. Bunu kabul etmeyen işçiler haklarını almak için bugün tekrar iş bırakma eylemine başladı.

Bu akşam yüzlerce polis, işçilerin beklediği Migros deposunun önüne geldi. DGD-SEN (Depo, Liman, Tersane ve Deniz İşçileri Sendikası)  sosyal medya hesaplarından gözaltılar olduğunu açıkladı.

Biz de Migros depoda çalışan ve yaşananlara tanık olan bir işçi ile konuştuk. İşçi, “Otobüs dolusu polislerle Migros deponun her tarafını kapattılar. Biz içeride 200’e yakın çalışandık. Polislerin bazı işçileri yerde sürüklediğine bile şahit olduk”, dedi.

İşçi, ”Polisler bizi dağıtmak için kalkanlarla savurdu. Bizi ikiye ayırdılar. Bazılarımızı deponun ön kısmına çıkartarak kapıları kapattılar. İçeride kalan 50’den fazla arkadaşımızı ablukaya aldılar ve gözaltına aldılar. Gözaltına alınanlar arasında DGD-SEN Genel Başkanı Neslihan Acar da vardı” diyor.

Migros işçisi ayrıca şunları ekledi: “Biz dilenci değiliz. Biz Migros’un kölesi de değiliz. Biz sadece hakkımızı istiyoruz. Bizim karşımıza yüzlerce otobüs dolusu polisler getirerek bizi korkutamazlar. İnsanların bizi desteklemesini istiyoruz. Bütün Türkiye’de Migrosların boykot edilmesini halkımızdan rica ediyoruz.”

Gözaltına alınan işçiler Kıraç karakoluna götürüldüğü belirtildi. İşçiler eylemlerin devam edeceğini ve yarın tekrar depo önünde olacaklarını duyurdu.

İş bırakan Migros Depo işçilerinin talepleri şunlar:

 -   Saat ücretine net 4 TL zam yapılsın.

 -   Prim ödemeleri yasal güvenceye alınsın.

 -   İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınsın.

Önceki Haber

Son günlerde büyüyen işçi direnişlerine Esenyurt Migros deposunun çalışanları da eklendi. İstanbul’un Esenyurt ilçesine bağlı olan Migros deposunda yaklaşık 450 işçi dün itibariyle iş bırakma eylemine başladı.

İşçiler maaşlarına zam yapılsın istiyor. Eylemlerine devam eden işçilere karşı dün TOMA ve çevik kuvvet polisleri getirildi. İşçiler, hakları olan zam ve düzgün çalışma koşulları sağlanmadığı sürece eylemlerine devam edeceklerini belirtti. Taşeron şirket Us Grup tarafından ise işçilere tehdit mesajları atılmaya devam ediyor. İşçiler halaylarla eylemlerini ve kararlılıklarını göstermeye devam ediyorlar.

Bugün eylemin ikinci günüydü. DGD-SEN sosyal medya hesabından Emek örgütleri, basın ve kamuoyunu eylemin yapıldığı Migros deposunun önüne gelmeleri için çağrıda bulundu.

Öğle saatlerinde eyleme destek vermek için: HDP Milletvekilleri Musa Piroğlu, Züleyha Gülüm, CHP Milletvekili Ali Şeker, Sol Parti üyeleri, TİP üyeleri, HDP İstanbul il Eş Başkanı İlknur Birol, ESP Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü ve Birleşik Mücadele Güçleri üyeleri eyleme katıldı.

Söz alan HDP Milletvekili Musa Piroğlu eylemcilere destek vererek, “İşçilerin sonuna kadar yanında olacaklarını,” dile getirdi. HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ise, “Onlar bizi tek tek köleleştirmeye çalıştırıyorlar, oysa biz milyonlarız,” dedi.

DGD-SEN Genel Başkanı Neslihan Acar da şöyle konuştu: ”Ya hakkımızı verirsin ya da bu gençler size bu ülkeyi dar edecek dar!”

Eylemden Ömer İbrahimoğlu'nun çektiği görüntüler: