İngiltere'de temaslarda bulunan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Kral Charles ile Windsor Kalesi'nde yaptığı görüşmede, 1801-1812 arasında Atina'dan Londra'ya götürülen Elgin Mermerleri'nin iadesini istedi.

VOA'nın İngiliz basınından aktardığına göre Atina’daki Akropol’ün bir parçası olan 2 bin 500 yıllık Elgin Mermerleri, heykeller, yazıtlar ve mimari parçalardan oluşuyor.

Mermerler, 1801-1812 arasında, o dönemde İngiltere'nin Osmanlı İmparatorluğu nezdindeki büyükelçisi olan İskoçyalı Elgin Lord'u Thomas Bruce tarafından Atina'dan Londra'ya götürüldükleri için bu isimle anılıyor.

Elgin Mermerleri'nin aidiyeti meselesi, İngiltere ile Yunanistan arasında yıllardır anlaşmazlık konusu olmaya devam ediyor.

Yunanistan, mermerlerin çalındığını iddia ederken İngiltere, bu iddiayı yalanlayarak mermerlerin satın alındığını bildiriyor.

Sunday Times gazetesine geçen ay konuşan Yunanistan Başbakanı Miçotakis, “Kral Charles ile iyi bir kişisel ilişkisi olduğunu ve mermerlerin iadesi konusunda destek vereceğine inandığını” söylemişti.