Ankara-Atina hattında karşılıklı suçlamalarla gerilim artarken, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis, 86'ncı Selanik Uluslararası Ticaret Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Yunanistan'a yönelik açıklamalarına değinen Miçotakis, Erdoğan'ın seçimlerden önce 'milliyetçiliği odağına aldığını' söyledi. "Sayın Erdoğan'ın son açıklamaları kabul edilemez" diyen Miçotakis, Ankara'nın seçimlere giderken 'gerginliği körüklediğini' savundu.

'ADALARDA TEHDİT OLUŞTURAN TÜRKİYE'DİR'

Proto Thema gazetesinin aktardığına göre, "Erdoğan ile her zaman görüşmeye açığım" ifadelerini kullanan Miçotakis, "Cumhurbaşkanı'nın açıklamalarının aksine, adalarda tehdit oluşturan Türkiye'dir" diyerek devam etti. Atina'nın Ankara ile iletişim kanallarını açık tutacağını belirten Miçotakis, Prag'da düzenlenmesi planlanan 'Avrupa Siyasi Topluluğu' toplantısına işaret etti. Yunanistan Başbakanı, şöyle konuştu: "Erdoğan ile her zaman görüşmeye açığım ve bir görüşme fırsatımız olacağı için minnettarım. Önümüzdeki günlerde, Türkiye'nin muhtemelen davet edileceği Avrupa Siyasi Topluluğu'nun ilk toplantısı Prag'da yapılacak. Ankara'nın katılımına engel olmayacağız."

Üst düzey bir Avrupa Birliği (AB) yetkilisinin verdiği bilgiye göre, 6-7 Ekim'de AB Dönem Başkanı Çek Cumhuriyeti'nin ev sahipliğinde Prag'da düzenlenecek gayriresmi nitelikli AB Liderler Zirvesi öncesinde 'Avrupa Siyasi Topluluğu' toplantısı planlandığı belirtilmişti.

NE OLMUŞTU?

Eylül ayı başında Samsun’da Teknofest’te konuşan Erdoğan, “Adaları işgal etmeniz falan bizi bağlamaz. Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Hani diyoruz ya: Bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamasında bulunmuştu. Erdoğan daha sonra Yunanistan'a yönelik "Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerine dair yaptığı açıklamada, "Yunanistan'ın son dönemde Türkiye'ye yönelik tutumu izah edilir gibi değil. Bir yanda Ege'de yaptıkları ihlaller var, bazıları NATO görevi icra eden uçaklarımıza yönelik tacizler var. Onların anlayacağı dil neyse biz parantez açarak o dille konuşuyoruz. Anlıyorum ki onlar da anlıyor" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye, Yunanistan’ı Girit’te konuşlu Rus yapımı S-300 hava savunma sistemlerini kullanarak F-16 savaş uçaklarını 'taciz' etmekle suçluyor. Yunanistan, iddiaları reddederken Türk uçaklarının bildirim yapmadıklarını ve hava sahasını ihlal ettiği suçlamasını yöneltiyor.