MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri, trafik cezası kesilmemesi de dahil, milletvekillerine bir dizi yeni hak getiren 4 partinin ortak yasa teklifini savundu.

Yeniçeri, "Hız yaptık polis durdurdu, ehliyet ruhsat dedi, rencide olduk" diye konuştu.

Milletvekillerinin farklı statüde olmaları dolayısıyla onlara bazı farklılıkların sağlanmasının doğal karşılanması gereken bir husus olduğunu savunan Yeniçeri, bu görüşünü başından geçen bir olayla anlattı:

“Kütahya’ya gidiyorduk, araç biraz hızlı gidiyordu, iki milletvekili vardı. Polis durdurdu ’radara yakalandınız’ dedi. Şoför ’araçta milletvekili var’ dedi. Polis, emir komuta içerisinde ’ruhsat, ehliyet’ dedi, biz de bu tavrından rencide olduk. Bize daha kibar davranabilirdi.”

Öte yandan, teklife siyasi partilerden farklı değerlendirmeler geldi.

"ANAYASADA NEDEN UZLAŞILAMIYOR"

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, herkesin sorduğu soruyu dile getirdi:

“Milletvekillerinin kendilerine ait özel kanunları bulunması doğal. Bu AB ülkelerinde de böyle. Ancak bu kanun içerisinde neler geliyor, neler getiriliyor bu tartışılır. Peki milletvekilleri, bu konuda uzlaşıyor da niçin Anayasa Uzlaşma Komisyonu kendi görev alanıyla ilgili olarak yeni bir anayasa yapımı konusunda bir araya gelmiyor veya oydaşmıyor?"

"SÖYLESEM TESİRİ YOK"

Teklifte diğer tüm grup başkanvekilleri gibi imzası bulunan MHP’li Oktay Vural’dan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, bir gazetecinin, “Bu tür düzenlemeler yapılınca eleştiriler de arkasından geliyor” sözlerine, “Eleştirilerin gelmemesi için sebep yok” karşılığını verdi. Teklifin siyasi partilerin ortak imzasıyla hazırlandığının ifade edilmesi üzerine ise Vural, “Söyleyeceğim bir şey yok. Sussam gönlüm razı değil, söylesem tesiri yok” dedi.

BDP'Lİ ALTAN TAN

BDP’li milletvekili Altan Tan da, vekillerin anlaştığı teklifle ilgili soru üzerine, metni görmediğini ancak alkollü araç kullanan, hızlı araç kullanan milletvekiline ceza kesilmesi gerektiğini söyledi. Görevlerini yaparken milletvekillerine geçiş üstünlüğü tanınabileceğini dile getiren Altan Tan, diğer yandan da milletvekillerinin de diğer kamu görevleri gibi makul, anlaşılabilir bazı hakları olması gerektiğini de savundu.

"BAŞBAKAN'IN İRADESİ, AKP'NİN DESTEĞİ"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Koç da teklifle ilgili şunları söyledi:

“Benim bireysel olarak bu tür özel yetkilerle, özel güçlendirmelerle hayatım boyunca hiçbir bağım olmadı. Olanı bile kullanmadım. CHP’lilerin genel tutumu da o şekildedir. Orada 325 kişilik, dediğini çıkartan, dediğini çıkartmayan bir iktidar yapısı var. Getirilen bütün tekliflerin, tasarıların altında Başbakanın iradesi ve AKP’nin desteği vardır, onu unutmayın.”