Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülmesinin ardından tutuklanan MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu üyesi Ufuk Köktürk'ün, 2013'te bir öğrenciyi öldürmekten 20 yıl hapis cezası almasına rağmen bir yıl cezaevinde kaldığı ortaya çıktı.

Sinan Ateş suikastından sonra tutuklanan Köktürk'ün 2013'te bir öğrencinin bıçaklanarak öldürülmesi olayından tutuklu yargılanırken tahliye edildiği, ardından 20 yıl hapis cezasına çarptırılmasına rağmen tekrar tutuklanmadığı öğrenildi. 

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın haberine göre, suikastın azmettiricisi Doğukan Çep'e para gönderdiği ortaya çıkan Köktürk, 2013'te Kahraman Kaya adlı 16 yaşında bir lise öğrencisini öldürmekten tutuklandı. Köktürk, tutuklu yargılandığı davada, 20 Kasım 2014'te yapılan karar duruşmasından önce "sürpriz bir şekilde" tahliye edildi. Tahliye kararına; "sanığın tutuklu kaldığı süre", "delillerin toplanması" ve "dosyanın temyiz aşamasında geçireceği olası süre" gerekçe gösterildi.

Köktürk, bir ay sonra görülen karar duruşmasında ise, "Haksız tahrik altında cinayet işlemek" suçundan 20 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Köktürk tutuklanmadı. Yargıtay, davadan, "Aile Bakanlığı'nın haberdar edilmemesi" nedeniyle 2018'de kararı bozdu. Yerel mahkeme aynı kararı verse de karar onanmadığı için Köktürk cezaevine girmekten kurtuldu. 

Köktürk'ün Doğukan Çep ile 2013'te cezaevinde yatarken tanıştığı belirtildi.