Rize Çayeli Belediyesi'nin MHP'li Başkanı İsmail Hakkı Çiftçi'nin iddiaları Çayeli Belediye Meclisi'ni karıştırdı.

Çiftçi, 21 Eylül'de Rize'de yerel bir televizyon kanalının canlı yayınına katılarak açıklamalarda bulundu.

Halk Tv’nin haberine göre, Çiftçi, bu yayında Çayeli ilçesindeki bazı AKP'lilerin FETÖ'cü olduğu iddiasında bulundu.

AKP'LİLER 'CUMHUR İTTİFAKI'NI HATIRLATARAK ÖZÜR İSTEDİ

Çiftçi'nin iddiaları ekim ayı Belediye Meclisi'nde AKP'liler tarafından gündeme getirildi. Toplantıda söz isteyen AKP sırası, Çiftçi'nin iddialarına ilişkin şunları söyledi:

"Bir televizyon programında sarf ettiğiniz FETÖ'cü, kriptocu, basiretsiz, çapsız gibi sözlerinizi şiddetle kınıyor, sizi Milliyetçi Hareket Partisi'ni temsilen görev yapan bir belediye başkanı olarak Cumhur İttifakı paydaşı olmanız sorumluluğu gereği partimiz ve teşkilatımız mensuplarından özür dilemeye davet ediyoruz."

'BU İŞLERİ KARIŞTIRMANIN SİZE BİR FAYDASI OLMAZ'

Çiftçi ise AKP sıralarından gelen özür talebine şu yanıtı verdi:

"Hiç de özür dilemiyorum. Sözlerimin arkasındayım. Bu konuda da zerre kadar tereddüt içerisinde değilim. Kesin bilgi ve bulgularım var. Dolayısıyla o gün söylediğim sözleri özür dilemediğim gibi aynen iade ediyorum. Sorun yok. Ben orada söyledim, üzerine alan alsın, almayan da almasın. Siz FETÖ'cüyseniz FETÖ'cüsünüzdür. Değilseniz değilsinizdir. Beni buradan konuşturtmayın. Ben o gün de söyledim. Ben bu şehirde yaşamış, 20 yılını takip etmiş birisiyim. Partinin içinde kimler ne yapmış hepsini biliyorum. Onun için orada da üstü kapalı söyledim. Ama konuşmak isterseniz üstü açık da söylerim. Kimlerin bu işlerin içinde olduğunu, kimlerin kimlerle iş tuttuğunu... Onun için bu işleri çok karıştırmanın size bir faydası olmaz."

'HERKES KİMLER OLDUĞUNU BİLİYOR'

Çiftçi'nin konuşması üzerine söz alan Çayeli Belediye Meclisi'nin AKP'li üye ve katibi, aynı zamanda AKP Çayeli Kadın Kolları Başkanı Melek Yıldırım söz alarak, "Ben kesinlikle burada tamamen bir terör örgütü olarak atfedilmiş FETÖ olarak anılmak istemiyorum. Eğer ki o bir kişiyse kişiyi söyleyin. Kişi bazında değilse biz burayı terk edeceğiz" dedi. O sırada Çiftçi, "Etmek istiyorsanız edin" diye yanıt verdi.

Çiftçi, devamında "Biz genel anlamda siyasi çalışmalarımızı engellemeye çalışanların bir FETÖ zihniyeti olduğunu söyledik. İnkar edecek halimiz yok. Herkes siyasetin içindeki FETÖ'cülerin kimler olduğunu biliyor. Yalandan kendimizi aklayalım şeyine gitmeyin. Siz bunun muhatabı değilsiniz ki" ifadelerini kullandı.

'YARASI OLAN GOCUNUR'

AKP sıralarından "Kişiyi açıklayın" ısrarlarına ise Çiftçi, "Onu da bir sonraki televizyon programında söyleyeyim. Yarası olan gocunur. Ben özür dilemiyorum. Dilemeye de niyetim yok. Herkesin bildiği konuları 'malumu ilam' olarak konuşmuş oldum" dedi.

AKP'LİLER TOPLANTIYI TERK ETTİ

"Bu kadar ağır bir itham istemiyoruz" diyen AKP'li Yıldırım, ağlayarak toplantıyı terk etti. Yıldırım'ın ardından diğer AKP'li üyeler de toplantıdan çıktı. Bunun üzerine Çiftçi, "Umarım sadece bu mecliste değil diğerlerinde de aynı tavrı göstererek gelmezsiniz" dedi.

AKP'lilerin toplantıdan ayrılması sonrası sayı çoğunluğu olmadığı için toplantı sonlandırıldı.

İSMAİL HAKKI ÇİFTÇİ KİMDİR?

1969 Çayeli doğumlu olan İsmail Hakkı Çiftçi, İlköğretimini Çayeli'nde, Orta ve Lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Üniversite eğitimine ODTÜ’de başladı. İngilizce eğitimi aldıktan sonra İ.Ü. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nde Lisans eğitimi aldı. C.Ü. Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim ve Organizasyon Bilimi dalında “İşletmelerde Yönetim İşlevleri ve Çay İşletmeleri’nde bir araştırma” konulu Yüksek Lisans Tezi çalışmasını tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümünü okudu.

1996 yılında ticarete atıldı ve Gıda ve Gayrimenkul sektöründe kendi işiyle meşgul oldu. Siyasî hayatına 2002 yılında başladı. Sırasıyla Kurucu İlçe Başkanlığı görevinde bulunduktan sonra 2005 yılında ticarete yeniden döndü. Katı Atık Yönetimi konusunda çevre mühendisleri ile beraber çeşitli çalışmalar gerçekleştirdikten sonra Sivil toplum örgütlerinde, çeşitli vakıf ve derneklerde yöneticilik yaptı.

2019 yılında gerçekleşen yerel seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisinden Çayeli Belediye Başkanı seçilen İsmail Hakkı Çiftçi evli ve üç çocuk babasıdır.

ÇİFTÇİ'NİN SİYASİ HAYATI

Çiftçi, Çayeli'nde AKP'nin kurucu ilçe başkanlığını yaptı. 2009 yılındaki yerel seçimlerde Anavatan Partisi'nden belediye başkan adayı oldu, kazanamadı. 2010'da Doğru Yol Partisi'nin ilçe başkanı oldu. 2014 yılındaki yerel seçimlerde Saadet Partisi'nden belediye başkan adayı oldu. Devlet başkanlarının kendisine mesaj gönderdiğini ifade ederek bir çok medya kuruluşunda yer aldı. Kazanamadı.

2019 yılındaki yerel seçimlerde MHP'den belediye başkan adayı oldu ve AKP'nin kalesi olarak görünen Çayeli'nde seçimi kazandı. Belediye başkanı olduktan sonra abisini İmar Müdürü yaptı. Dolmuş ile belediyeye giden belediye başkanı olarak medyada yer aldı. 2021 Nisan yılında o dönemde 1 milyon TL değerindeki Skoda SuperB marka aracı itfaiye öncü aracı olarak 280 Bin TL'ye satın aldı. Şu anda makam aracı olarak kullanıyor.