Beştepe’de yapılan Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısı sona erdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki toplantı, 3 saat 20 dakika sürdü.

Toplantından sonra yapılan yazılı açıklamada, uluslararası topluma mültecilerin geri dönüşü için Türkiye’nin Suriye’deki çalışmalarına destek verme çağrısı yapıldı.

Açıklamada, “Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgenin terör örgütlerinden temizlenerek Suriyelilerin ülkelerine gönüllü, onurlu ve güvenli olarak geri dönmesi doğrultusunda Türkiye’nin yürüttüğü çok boyutlu çalışmaları taviz vermeden sürdürme kararlılığı bir kez daha teyit edilmiş; uluslararası toplum, bu yöndeki çabalarımıza destek olmaya çağrılmıştır” denildi.

‘TÜRKİYE’NİN AKDENİZ’DEKİ HAKLARI TAVİZSİZ KORUNACAK’

“Bazı aktörlerin Türkiye’nin Akdeniz’deki haklarını hedef aldığı” belirtilen açıklamada “Türkiye karşıtlığı ortak paydasında bir araya gelen bazı aktörlerin, ülkemizin Akdeniz’deki meşru ve hukuki adımlarına yönelik menfi yaklaşımları değerlendirilmiş; ülkemizin karada, denizde ve havadaki hak, alaka ve menfaatlerinin korunmasına tavizsiz devam edileceği belirtilmiştir” ifadelerine yer verildi.

‘ULUSLARARASI TOPLUM KARANLIK OLUŞUMLARA KARŞI DURUŞ SERGİLEMELİ’

İç savaşın yaşandığı Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne desteğin devam edeceği aktarılan açıklama, şöyle devam etti:

“Birleşmiş Milletler tarafından tanınan meşru hükümetin Libya’nın siyasi birliğini ve toprak bütünlüğünü muhafaza ederek ülke sathında barış ve huzurun tesisi yönünde gösterdiği çabalara ülkemiz tarafından verilen askeri danışmanlık hizmetlerinin sürdürüleceği vurgulanmış; uluslararası toplum, Libya halkının iradesini gasp eden ve meşru Libya hükümetini hedef alan karanlık oluşumlara karşı ilkeli bir duruş sergilemeye davet edilmiştir.”

Koronavirüs (Covid-19) salgınına da değinilen açıklamada, “Küresel düzeyde etkili olan salgınla amansız mücadelemizde ülkemizin; sağlık, gıda, teknoloji, ekonomi, kamu düzeni ve güvenliği başta olmak üzere başarının altı çizilmiştir” denildi.