MetroPOLL Araştırma eylül anketinde, halkın ekonomiye bakışını da ölçtü. Çıkan sonuçlara göre, MHP'liler AK Partilere oranla ekonomi yönetiminden daha memnun.

MetroPOLL Araştırma'nın eylül anketine göre, ekonominin kötü yönetildiğini düşünen seçmen oranı yüzde 77'den yüzde 62'ye geriledi.

AK Partililerin yüzde 68'i ekonominin iyi yönetildiğini söylerken, bu oran MHP seçmeninde yüzde 78'e yükseliyor.

MetroPOLL Araştırma'nın Kurucusu Özer Sencar'ın paylaştığı verilere göre, AK Partili her 10 seçmenden 7'si ekonominin iyi yönetildiğini düşünüyor.

Özer Sencar, anket verilerini şöyle yorumladı:

"Beş ay önce halkın yüzde 77’si ekonominin kötü yönetildiğini düşünürken bu ay bu oran yüzde 62’ye düşmüş. 

İyi yönetildiğini düşünenler yüzde 20 iken bugün yüzde 36’ya yükselmiş. Kararsızlar içindeki eski AKP’lilerin geri dönmesini sağlayan asıl faktörün bu olduğunu düşünebiliriz.

24 Haziran 2018’de AKP’ye oy veren seçmenlerin son bir yılda ekonomi yönetimine bakışındaki değişim. Ekonomi yönetimine güvenleri yüzde 70’lere doğru yükselmiş. Bu trend devam ederse kararsızlardaki diğer AKP kökenli seçmende de geri dönme eğilimi oluşabilir."

1-60

Eylül 2022 itibarıyla halkın ekonomi yönetimine bakışı. Ekonominin kötü yönetildiğini düşünenlerin oranı yüzde 62. 

2-43

Ankete göre, ekonominin iyi yönetildiğini düşünen MHP'lilerin oranı, AK Parti'den daha yüksek AK Partili seçmenin yüzde 68,7'si ekonominin iyi yönetildiğini söylerken, bu oran MHP'de yüzde 78,7 olarak ölçüldü.

5-10