Polis 8 kişiyi gözaltına aldı...

Mersin'de Alevi Dernekleri, bazı siyasi parti ve kitle örgütü üyeleri, İstanbul Okmeydanı'nda Uğur Kurt’un öldürülmesini protesto etti. Protesto sonrası polis halka saldırdı.

Merkez Yenişehir İlçesi İstemihan Talay Bulvarı üzerinde bulunan Cemevi’nden yürüyüşe geçen Alevi Kültür Dernekleri üyesi yaklaşık 250 kişi, ‘Bir Ölür Bin Doğarız, Bizi Öldürmek Kurtuluş mu? yazılı pankart ile Forum Alışveriş ve Yaşam Merkezi’ne kadar yürüdü. Yürüyüşe CHP Mersin Milletvekili Prof. Dr. Aytuğ Atıcı ve Mersin Baro Başkanı Alpay Antmen de destek verdi.

Forum AVM’de bulunan Atıf Yılmaz Meydanı’nda bekleyen bazı siyasi parti ve kitle örgütü üyesi yaklaşık 150 kişi ile buluşan eylemciler, ortak bir basın açıklaması yaptı. Alevi Kültür Dernekleri Mersin Şubesi Yönetim Kurulu üyesi Efe Engin yaptığı açıklamada, "Cemevi bahçesinde akrabasının cenaze töreni için bekleyen Uğur Kurt adlı yurttaşımız, akrep diye tabir edilen araçtan inen bir polis tarafından başından vurularak ağır yaralanmış ve tüm müdahalelere rağmen kurtulamamıştır. Devlet terörüne yeter artık. Adaletsizliğe, vicdansızlığa, cemevlerimize saldırılara, ölümler üzerindeki ayrımcılığa yeter artık" dedi.

CHP Mersin Milletvekili Atıcı ise Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, "Gerek inanç ayrımcılığı, gerekse ırk ayrımcılığı yaparak her türlü ayrımcılığı siyasi emelleri uğruna kullanarak kendi tabanını konsolide etmeye çalışan bir Başbakan istemiyorum"diye konuştu.

Gözden kaçırmayın

Gezi tutuklusu Hakan Altınay: Bu memleket Can Atalay da çıkarıyor Nedim Şener gibileri de çıkarıyor Gezi tutuklusu Hakan Altınay: Bu memleket Can Atalay da çıkarıyor Nedim Şener gibileri de çıkarıyor

Konuşmaların ardından grup, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinden yürüyüşe geçerek, İsmet İnönü Bulvarı üzerinde bulunan AKP Yenişehir İlçe binasına doğru hareket etti. İlçe binasının yaklaşık 100 metre önünde polis barikatı ile karşılaşan eylemciler ile polis arasında gerginlik yaşandı. Barikatın 30 metre geriye çekilmesi ile basın açıklaması yapan Alevi Kültür Dernekleri üyeleri, açıklamanın ardından dağıldı.

Cadde üzerinde slogan atarak beklemeye başlayan yaklaşık 100 kişi ile polis arasında çatışmalar yaşandı. Polis 8 kişiyi gözaltına aldı. (Evrensel)