Akdeniz açıklarında Sahil Güvenlik'ten yardım isteyen 171 göçmen kurtarıldı

Soner Aydın / Demokrat Haber

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı ekipleri, Akdeniz açıklarında kendilerinden yardım isteyen 171 göçmeni son anda kurtardı.

Mersin Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, dün akşam saatlerinden Sahil Güvenlik ihbar hattını arayan ve Türkçe bilmeyen bir şahıs, korku içinde yardım talebinde bulundu. Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'na bağlı ekipler yardım talebinin geldiği tekneyi arama çalışması başlattı. Ekipler teknenin Mersin Liman merkezli 3 mil yarıçaplı alanda olduğunu tespit etti. Bunun üzerine harekete geçen ekipler, bir ani müdahale botu ve bir sürat botuyla teknenin bulunduğu bölgeye gitti.

Ekipler, bir balıkçı teknesi üzerinde çok sayıda göçmenin olduğunu tespit etti. 32'si kadın, 2'si engelli, 55'i çocuk olmak üzere 171 kişiyi Sahil Güvenlik botlarına alan ekipler, büyük bir facia olmadan göçmenleri Mersin Limanına getirdi.

Limana getirilen göçmenlere yiyecek ve içecek verilirken, hepsi tek tek sağlık kontrolünden geçirildi.

Ekipler ayrıca biri Türk, 2'si Suriye uyruklu göçmen kaçakçısını da gözaltına aldı.

Gözden kaçırmayın

Bozdağ: Tweet attı diye soruşturma açılan bir kişi yok, tweete yazanlardan dolayı açılıyor Bozdağ: Tweet attı diye soruşturma açılan bir kişi yok, tweete yazanlardan dolayı açılıyor

Sahil Güvenlik Akdeniz Bölge Komutanlığı'na bağlı ekipler  2015 yılı başından bugüne kadar 'Akdeniz'de Güven Harekatı' kapsamında düzenlediği operasyonlarda 923 göçmeni sağ olarak kurtardı.