Merkez Bankası'ndan, "Döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale edilmektedir" açıklaması yapıldı.

Merkez Bankası, son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014'te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı. Açıklamanın ardından dolar 13,01 liraya geriledi.

Merkez Bankası'nın net döviz rezervi, banka verilerine göre eksi 35 milyar dolar seviyesinde.

ŞENGÜL: BOYUTLARI 2,5-3 MİLYAR DOLARA ÇIKIYOR

Ekonomist Özlem Derici Şengül, müdahalenin hafif bir sürpriz etkisi olduğunu söyledi. Derici Şengül, TCMB'nin piyasaya girmesinin beklentileri değiştirebileceğini söyledi. Bloomberg HT yayınına katılan Şengül şu değerlendirmeyi yaptı: "Daha önceki senelerde yapılan müdahalelerden yola çıkarsak, bu müdahalenin boyutları 2,5-3 milyar dolara çıkabiliyor. Fakat TCMB'nin bankalarla yaptığı swaplar dikkate alındığında açık pozisyonu var. Bu biraz hareket alanının daraltıyor. Tabii bu TCMB'nin bu tür müdahaleler için yeteri kadar gücü olmadığı anlamına gelmiyor. Müdahale bankacılık sistemi üzerinden piyasanın talebi doğrultusunda yapılıyor. TCMB şu anda piyasaya doğrudan döviz arz ediyor" ifadelerini kullandı.

ALTINSAC: BEN BURADAYIM MESAJI

TÜSİAD Başekonomisti Gizem Öztok Altınsaç, söz konusu müdahalenin TCMB tarafından "Ben buradayım" mesajı niteliğinde olduğunu, fakat faiz indirimlerinin devam etmesi durumunda bunun etkisinin beklendiği ölçüde olmayabileceğini söyledi.