Merkez Bankası'nın politika faizini son üç toplantısında toplamda 4 puanlık düşüşle yüzde 15'e çekmesi, döviz kurlarını dizginlenemez hale getirdi. Faizin, resmi enflasyon rakamının 5 puan altında olmasıyla doların 11 lirayı geçmesi, günlük yaşamda gıdadan akaryakıta bir çok ürüne zam olarak yansıyor.

'4 PUANLIK FAİZ ARTIRIMI DA YETERLİ OLMAYACAK'

Merkez Bankası'nın aralık ayındaki yılın son toplantısında 1 ya da 2 puan faiz indirimine daha gidebileceği yönünde tahminler oluşurken, Societe Generale'den aksi yönde görüş geldi. Societe Generale, Merkez Bankası'nın bu yılın sonunda ya da gelecek yılın başında 'acil durum' faiz artırımına gitmesini ve 2022'nin ilk çeyreğinde politika faizini yüzde 19'a çıkarmasını beklediklerini açıkladı. Kurum, bu adımın da piyasaları tatmin etmeyeceğini ve TL'nin değer kaybını önlemek için yeterli olmayacağını belirtti.

'FAİZ İNDİRİMİNİN DAYANAĞI YOK, ENFLASYON BOZULMAYA DEVAM ETTİ'

Societe Generale analistleri, müşterilerine gönderdiği notunda "Son üç para politikası toplantısında yapılan 400 baz puan faiz indiriminin ekonomik olarak dayanağı yok. Enflasyon beklentileri bozulmaya devam etti" değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan çok uluslu ABD yatırım bankası Goldman Sachs ise aralıkta 1 puan daha faiz indirimi beklediğini, yılın ikinci çeyreğindeyse faiz artışı gelebileceğini belirtmişti.

Merkez Bankası'nın son faiz indiriminin ardından dolar 11,32 lirayla, rekor kırmıştı. Dolar bugün saat 15.00 itibariyle ise 11,21 liradan işlem görüyor. Gram altının satış fiyatı ise 663 lira.