İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Millet İttifakı içinde başlayan ‘tekil söylem’ tartışması ve Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda da anlaşmazlık yaşandığı iddiasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Millet İttifakı’nda en küçük bir sorun yok. Uyumlu bir biçimde çalışıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu ile benim aramda da herhangi bir sorun yok” diyen Akşener, “Millet İttifakı olarak yerel seçimlerde İstanbul’u, Ankara’yı nasıl kazandıysak, aynı modelle cumhurbaşkanlığı seçimini de kazanacağız. Sık sık söylüyorum Millet İttifakı’nın adayı Türkiye’nin 13. cumhurbaşkanı olacak” dedi.

Fikret Bila’ya konuşan Akşener, “Adayın belirlenmesi aşamasında bir sorun yaşanabilir mi?” sorusuna “Hayır. Bir sorun yaşanmaz. Millet İttifakı kimi aday gösterirse hep birlikte çalışırız ve seçimi alırız” yanıtını verdi.

Halk Tv’den Fikret Bila, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarını, “Akşener: İttifakta en küçük bir sorun yok” başlığı ile köşesine taşıdı.

MİLLET İTTİFAKI HEDEFİNİ İKİ AŞAMADA GERÇEKLEŞTİRMEYİ DÜŞÜNÜYOR”

Çok büyük olasılıkla seçime mevcut sistemle gidileceğini vurgulayarak, Millet İttifakı’nın hedefini iki aşamada gerçekleştirmeyi düşündüklerini söyleyen Akşener, iki aşamalı hedefi şöyle özetledi:

“Birinci aşamada mevcut sistemde cumhurbaşkanlığı seçimini kazanacağız. Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandıktan sonra sistem değişikliğine yöneleceğiz. Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçeceğiz. Bu sisteme geçmek için önce cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmamız gerekiyor. Bu amaçla canla başla çalışıyoruz ve toplumda da karşılığını görüyoruz. Bizim sorunumuz kişilerle değil sistemle. Bu sistemi değiştireceğiz, güçlendirilmiş parlamenter sistemi kuracağız.”

“İYİ NİYETLE YAPILMIŞ AÇIKLAMALAR YANLIŞ ANLAŞILABİLİYOR”

Akşener, İYİ Parti’den Cihan Paçacı’nın CHP liderine yönelik ‘tekil söylem’ eleştirileriyle başlayan gündemi ise şöyle değerlendirdi:

“Bu konuda da bir sorun yok. Sayın Kılıçdaroğlu da açıkladı. Cumhur İttifakı’nda hiç kimse kendi görüşünü söyleyemediği için Milet İttifakı’nda herkesin kendi görüşünü söyleyebilmesi sorun gibi yansıtılıyor. Millet İttifakı’nda demokrasi var. Cumhur İttifakı’nda ise herkes liderden korkuyor. Cumhur İttifakı duygusal bir ittifak. İşte, ‘mezara kadar beraberiz’ söylemi kullanıyorlar. Duygusal söylemler. Biz ise Millet İttifakı olarak rasyonel bir ittifakız. İttifak içinde her parti kendi kurumsal kimliğini elbette koruyor. CHP yüz yıllık bir parti. Yerleşik kurumları, kurulları, gelenekleri, söylemleri var. Biz ise çok yeni bir partiyiz. Bu nedenle bazen iyi niyetle yapılmış açıklamalar yanlış da anlaşılabiliyor. Ama dediğim gibi hiçbir sorun yok.”