İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Türkiye’nin farklı noktalarında yaşanan orman yangınları nedeniyle Muğla, Antalya, Osmaniye ve Adana’ya giderek incelemelerde bulundu.

Yangın söndürme çalışmaları hakkında yetkililerden, AFAD ve sivil toplum kuruluşlarından bilgi alan Akşener, incelemeleri sırasında yaptığı açıklamada, “Yanan alanlara dikilecek bütün betonları yıkacağız” dedi.

‘VERİLEN SÖZLERİN TAKİBİNİ ŞAHSEN YAPACAĞIM’

Akşener’in Marmaris’te yaptığı açıklama şöyle: “Bizim önerimiz şu, tabii sizlerden de bilgilendikten sonra, tabiat kendisini onarıyor, doğa kendisini onarıyor ama birincisi verilen sözlerin yerine getirilmesi. Şimdi tüm Marmaris’te görevli bulunan herkesin ve basının huzurunda şunu söyleyeyim, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ağzından ve diğer yöneten insanların ağzından verilen bütün sözlerin takibini şahsen yapacağım. İkincisi bu ormanların yangınına yönelik birçok söylenti var. Kundaklama mıdır nedir ne değildir bunun çok acilen Türkiye’nin birliği bütünlüğü açısından çok önemli ortaya çıkarılması lazım. İkincisi kundaklama ile ilgili bir sonuca varılırsa, bu kanun çıkarılmalı ki, bunu yapanların, kundaklayanların terör suçlusu sayılması. Bir diğeri de buralara eğer beton yapılırsa bunun yıkılmasına dair bir kesin kararın olması. Ve tekrar yanan ağaçların yerine ağaç dikilmesi, bu millet diker ağacını merkezi bütçeye yük olmayız. Bunların takipçisi olacağız. Buradan ders çıkarmak, bilgi çıkarmak ve onun gereğini yapmak lazım. Başlangıçta verilen sözlerin takibi konusunda şahsen takipçisi olacağım her aşamada vatandaşımızı bilgilendireceğiz.

'BİZ ANAYASA MAHMESİ’NE PARMAK SALLAMIYORUZ’

“Turizm yasası ya da torba yasada çıkan konuyla ilgili herhangi bir şüpheli durum vardıysa Ana Muhalefet Partisi CHP bildiğim kadarıyla çalışıyor maddeler üzerinde Anayasa Mahkemesi’ne götürüleceğini biliyorum, Anayasa Mahkemesi nasıl bir karar verir onu bilemem biz Anayasa Mahkemesine parmak sallamıyoruz. Duruma göre bakılacak ama verilen sözlerini takibini yapacağız, buralarda beton görmeyeceğiz.”