MHP eski Milletvekili Meral Akşener, Başkanlık sisitemini “ucube” olarak nitelendirdi. Akşener, Başkanlık sisitemi ile ilgili olarak, “Çağdışı! Ucube! Parlamenter sistemin bir kontrol denge sistemi mevcuttur. Burada öyle bir şey yok. Çıldırır o kişi” dedi. 

Selin Girit'in sorularını yanıtlayan, Meral Akşener'in BBC Türkçe'de yer alan söyleşisi şöyle: 

Bazıları hükümetin referandum kampanyasında hayır cephesine karşı Türkiye içinde eşitlikçi ya da demokrat bir tutum sergilemediğini, dolayısıyla Hollanda'ya tepkisinin çifte standartlı olduğunu söylüyor. Ne dersiniz?

Bu gerilimde tabii ki ülkemizi yönetenlerin arkasındayız. Fakat elleri çok zayıf. Çünkü sonra dönüp sorarlar, sizin kendi ülkenizde bir referandum var, bu referandumun tarafları var, kaldı ki hayır cephesi olması lazım ki meşru olsun. Artı OHAL şartlarında biz referanduma gidiyoruz.

Hollanda ile yaşanan krizin milliyetçi seçmenin tercihini, Türkiye'deki referandum oylamasında 'Evet' lehine kaydırdığı yönünde bir takım değerlendirmeler var.
Hayır kaydırmaz. Kaydırmaz. Her kabadayılığın sonucunda, her gerilimin sonucunda Türk devleti kepaze oluyor, Türk milleti rencide oluyor. Dış politika aklınıza gelen her bir sözün söylendiği alan değildir. Eğer dış politikayı bu manada iç politikanın malzemesi haline getirirseniz ülkemiz her manada kaybediyor. Vatandaş bunu gördü, Türk milleti bunu gördü. İddia ediyor. 

MHP referandumda 'Evet' diyor. Siz niye'Hayır' diyorsunuz?

Balgat "Evet" diyor. MHP tabanı ve bizler "Hayır" diyoruz. Bu çok emrivaki bir iş. Partisinin genel başkanı bir cumhurbaşkanı… Hep Sayın Erdoğan üzerinden konuşuluyor. Varsayalım ben seçildim. Ben seçildim. Sabah il başkanlarımızla toplantı yapacağım, öğleden sonra rektör tayin edeceğim, HSYK üyesi, bakan, genel müdür tayin edeceğim, Anayasa Mahkemesi üyelerini, yargıçları, savcıları tayin edeceğim. Böyle bir şey olabilir mi? 1947'de terk ettik biz bunu. Çağdışı! Ucube! Parlamenter sistemin bir kontrol denge sistemi mevcuttur. Burada öyle bir şey yok. Çıldırır o kişi. Ben olsam çıldırırım. Siz olsanız çıldırırsınız. İnsan üstü bir tanrısal varlık haline getirirler, siz de buna inanırsınız.

Muhalif tutumunuzda başka nedenler de yattığı, arkanızda Fethullah Gülen cemaatinin olduğu gibi iddialar dile getirildi. Fethullah Gülen cemaatiyle ne gibi bir ilişkiniz var?

Hiçbir ilişkim yok. Türkiye'deki dini gruplar, tarikatlar ve cemaatler açısından kimse bir şey bilmediği için asla bir kadınla el sıkışmazlar. Çünkü inançlarına göre kadından imam olmaz. Kadından imam olmadığı için devlet başkanı da olmaz. Ben 24 yıldır aktif siyaset yapıyorum. Biz 40 kişiyiz. Herkes birbirini bilir. Ben bu ülkede kim kimdir bilirim. Benim de kiminle nasıl bir iletişim içinde olduğumu Sayın Cumhurbaşkanı başta olmak üzere herkes bilir. Açıkta insanlarız biz. Ama şunu söyleyeyim. Benim ailemden beşinci kuşağa kadar baktım. Bunu söyleyebilen bir politikacı yok. Hiçbir grupla buna Fetoculuk başta olmak üzere dahil olmuş, irtibatta bulunan, görevden alınmış, hapse girmiş, işinden gitmiş, açığa alınmış bir kişi yok.

Peki İçişleri Bakanı olduğunuz dönemde de herhangi bir temasınız söz konusu olmadı mı?

Ben Fethullah Gülen'le, açık açık söylüyorum zaten bugün MHP Genel Başkan Yardımcısı, o zaman DYP İl Başkanı olan Sayın Celal Adan tarafından İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü'nün de bulunduğu bir tanıştırma faslıyla görüştüm. Onun dışında hiçbir iletişimim yoktur.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 45 binin üzerinde kişi Gülen cemaatiyle ilişkisi olduğu iddiasıyla tutuklandı. Siz ben de tutuklanırım gibi bir endişe taşıdınız mı, taşıyor musunuz?

Hayır öyle bir endişe taşımadım. Çok iddialı bir şey söylemiştim o zaman. 15 Temmuz gecesi saat 23.30 dan itibaren bir el beni bu darbenin başbakanı ilan etti. Onun peşindeyim hala. O el kimi örtmek için benim ismimi kullandı? Onu henüz bulabilmiş değilim. Bu tamamen bir yıldırma korkutma politikasıydı. Herhangi bir bilgi belge olmadığını ben biliyorum. İnsanlar kendi kendini bilmez mi? Bunların neticesinde hiçbir şey olmayacağını ben biliyordum. Ama Sayın Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı'ndan hiç değilse 15 gün şu hanımı gözaltına alın dediğini, bizatihi Ak Parti yöneticileri üzerinden duyumunu aldım. O kendisi çok istedi bu işi. Ama iddialı bir şey söyleyeyim Selin hanım. Siyasette bu gruplarla hep merhabalaşılır. Ama minimum düzeydeki tek siyasetçi benim. Merhabası en minimum düzeyde olan kişi benim. Bir taraftan da cinsiyetimden kaynaklanan bir durum bu.

MHP tabanında ne oranda 'Hayır' oyu çıkmasını bekliyorsunuz?

Barzani bayrağından evvel yüzde 80'di. Ama bayraktan sonra henüz ölçüm yaptırmadım. Sahadan dönmedi kimse. Barzani bayrağından sonra artmıştır.

Sonuç 'Hayır' olursa, MHP genel başkanlığına aday olacak mısınız?

Ben o talebimi geri çekmiş değilim. Kongre yapıldı bizim, fakat tedbir kararı alındı. Kararı alan hakim üç ay boyunca o dosyaya bakmadı. İlk tayinde Adalet Komisyonu Başkanı oldu. Şimdi askıda bir durum var. 19 Haziran'da kurultay yaptık. O askıda. Yanlış da denilmedi doğru da denilmedi.

Söyleşinin tamamı