Devlet memuru ve emeklilerin gözü, bugün açıklanacak aralık enflasyon rakamlarına çevrildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık enflasyon verilerini saat 10.00'da duyuracak. Memur maaşları ile SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı emeklilerinin aylıklarına yapılacak zamlar, enflasyon verilerinin açıklanmasıyla büyük ölçüde netleşecek.

Normalde SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıkları, 2022 yılının Temmuz – Aralık dönemindeki enflasyon oranında artacak. Memur maaşları ve Emekli Sandığı’ndan emekli olanların aylıklarına ise 2022’nin temmuz ayında yapılan yüzde 7’lik toplu sözleşme zammına göre yılın ikinci yarısındaki enflasyon farkı + 2023 ilk yarısına ait yüzde 8 toplu sözleşme zammı oranında artış yapılacak.

TÜİK'in verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,88 artarken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 14,05 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 7'lik zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Memurlar, yılın ikinci yarısına ilişkin olarak topla sözlemden kaynaklanan yüzde 7'lik zam ve enflasyon farkı almışlardı. Şimdi aralıkta veri aynı kalsa bile memurlar toplu sözleşmeden doğan yüzde 7'lik zammın farkı olarak yüzde 7,2'lik enflasyon farkı alacak. Emekliler de yüzde 14,05'lik zam alacak. Ancak söz konusu artışların yaşam maliyetini ne kadar karşılayacağı merak konusu.

Memurlara ayrıca, toplu sözleşmeden kaynaklı olarak da 2023'ün ilk 6 ayı için yüzde 8 artı enflasyon farkı oranında zam yapılacak.

Reuters’ın 12 katılımcıyla gerçekleştirdiği ankette ise aralık için aylık enflasyon tahminleri yüzde 1,4 ila yüzde 4,1 arasında yer aldı. Ankete göre, enflasyonun, aralıkta aylık yüzde 2,7 artması, yıllık olarak ise baz etkisiyle yüzde 84,39’dan yüzde 66,8’e sert düşmesi bekleniyor.

Bloomberg HT Araştırma Birimi’nin anketine göre ise piyasa aktörlerinin aralık enflasyon beklentisi, aylıkta yüzde 2,8, yıllıkta da yüzde 67 oldu.