Ziz Müzik tarafından yapılan açıklama Valiliğin konseri ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle iptal ettiği ifade edildi.

Ziz Müzik tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Müziğe ve sanata yönelik engeller devam ederken 29 Mayıs tarihinde Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştireceğimiz Mem Ararat konseri ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle iptal edilmiştir.

Konsere 3 gün kala tüm hazırlıkların tamamlandığı, biletlerin tamamının tükendiği konserimizin iptal kararı bu sabah itibarıyla bizlere ulaşmıştır.

Müzik, sevgiyi ve özgürce bir arada yaşama duygusunu artırır. Ancak son günlerde yaşanan konser iptallerinden dolayı derin bir üzüntü ve endişe içerisindeyiz. Alınan kararlar toplum açısından kaygı vericidir.

Şarkılarımızı her dilde söylemeye, sevgimizi sanat ve müzikle büyütmeye ve sevgiyle kucaklaşmaya devam edeceğiz.”

“ŞARKILARIMIZI SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Konseri yasaklanan Mem Ararat da konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaparak karara tepki gösterdi. Bütün biletlerin satıldığı, uçak biletlerinin alındığı, otel rezervasyonları ve benzeri bütün hazırlıkların tamamlandığı konsere 3 gün gibi kısa bir süre kala alınan yasak kararının ayrıştırıcı ve toplum vicdanını yaralayan bir karar olduğunu ifade eden Ararat, “Kürtçe'nin bütün ağız ve lehçelerinden şarkılarımızı söylemeye devam edeceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın” dedi.

Aynur Doğan, Niyazi Koyuncu, Apolas Lermi, Metin Kemal Kahraman ve Melek Mosso’nun da farklı bölgelerdeki konserleri iptal edilmişti.

Kaynak: Evrensel