Eski AKP'li Milletvekili Mehmet Metiner, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Anayasa görüşmeleri kapsamında HDP'yi ziyaret eden AKP hakkında, "AK Parti açısından sıkıntılı bir yeni durum. Bundan sonra HDP’ye dair söylenecek her söz, bu fotoğrafa çarpıp geri dönecek" diye yazdı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsü ile ilgili Anayasa teklifi kapsamında HDP Grubu’nu ziyaret etmiş, ziyaretten verilen görüntü sosyal medyada gündem olmuştu. Bazı kullanıcıların, "Nasıl yani, kapatmak istedikleri partiye Anayasa ziyareti mi?" diye sorduğu görüşme hakkında eski AKP'li Metiner, sosyal medya hesabından açıklama yayınladı.

AKP'nin HDP'yi "terör örgütünün siyasi partisi olarak" suçlamasına dikkat çeken Metiner, AKP'nin bir karar vermesi gerektiği görüşünü savundu. Metiner, şunları yazdı:

"HDP’yi hem TBMM çatısı altında olmaması gereken terör örgütünün siyasi partisi olarak suçlamak, hem de anayasa değişikliği için muhatap alıp görüşmek, AK Parti açısından sıkıntılı bir yeni durum. Bundan sonra HDP’ye dair söylenecek her söz, bu fotoğrafa çarpıp geri dönecek.

AK Parti karar vermeli: HDP’yi kendisiyle oturulup konuşulacak ve desteği önemsenecek bir parti olarak görüyorsa o vakit HDP’ye dair dilini ve yaklaşımını değiştirmeli. Sadece HDP’ye dair değil, HDP ile siyaseten ilişkilenen diğer partilere ilişkin dilini ve yaklaşımını da…"