Zeki Alasya: Sanata yaklaşım 12 Eylül'de bile daha tahammüllüydü

Alasya, 'Başbakan'ın Muhteşem Yüzyıl çıkışı demokratik değil' dedi...

Zeki Alasya: Sanata yaklaşım 12 Eylül'de bile daha tahammüllüydü

CNN Türk’te Enver Aysever’in sunduğu ‘Aykırı Sorular’ programına konuk olan tiyatro sanatçısı Zeki Alasya, sanata karşı yaklaşımın 12 Eylül’de dahi daha tahammüllü olduğunu söyledi.

Konu Muhteşem Yüzyıl'a gelince Erdoğan'ın açıklamalarına tepki gösteren Alasya, "Askeri yönetimden bize hiçbir yasaklama ya da tepki gelmedi. Bu dönem aynı şeyi yapamazdık, aynı özgürlüğe sahip değiliz" şeklinde konuştu.

"Başbakan'ın Muhteşem Yüzyıl çıkışı demokratik değildir" diyen Alasya'nın konuşmasından satır başları:

"12 EYLÜL’DE 'AYVAYI YEDİK' DEDİM"

12 Eylül zamanlarında hoşgörü kapısı daha açıktı. Biz Metin'le çok çarpıcı bir oyuna hazırlanıyorduk, tam oyunu sahneye koymamıza yakın ihtilal patladı. Metin'e "ayvayı yedik" dedim, ama sonra biz yine oyunu oynadık. Sonra birden bire Kenan Paşa beni çağırdı. Dedim beni nereden çağırıyor. Meğerse babam onun askeri liseden öğretmeniymiş o yüzden çağırmış.

Konuşmanın bir yerinde dedi ki, ‘Neden siz bizimle uğraşmıyorsunuz?’ Ben de, ‘Siz farkında değilsiniz’ dedim. O yüzden bu tarz şeyleri biraz belli etmeden yapacaksınız. Yöneticiler de biraz hoş görülü olacak.

"BUGÜN DAHA TAHAMMÜLSÜZLER"

Bugün öyle oyunlar yapılamaz. Çünkü şimdiki yöneticiler bu kadar tahammüllü değiller. Erdoğan Muhteşem Yüzyıl dizisini eleştirdikten sora milletvekilleri de 3 gün sonra konuşmaya başladı. Bu kraldan çok kralcılık, yağcılık, ne dersen de. Başbakanın gözüne girmek için bir sürü döneklik yapılmıştır.

Bu dizinin bence ayakta kalması lazım. Başbakan diziyi beğenmeyebilir. 'Ben sizi beğenmiyorum' der; ama 'yargıyı davet ediyorum' dedi, bu olmadı.

"BİLİM ADAMI DA YALAKA OLUR"

Bir programda iki tarihçinin söyleşisini izlediğini ifade eden Alaysa, "Ben Osmanlı'yı iyi bilen ve çok okuyan birisiyim. Başbakan Muhteşem Yüzyıl'la ilgili bir şeyler söyleyince yalakalık başlamış. Ekranlarda birçok yalaka var. Bilim adamı da yalaka olur. Hem de mükemmel yalaka olur," dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2012, 21:57

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER