YÖK'ten 'sızıntı'yı haberleştiren basına tehdit

Açıklamada 'gizlilik'e dikkat çekildi, 'hukuki süreç başlatılmıştır' denildi...

YÖK'ten 'sızıntı'yı haberleştiren basına tehdit

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dün yayımladığı basın açıklamasında elektronik belge yönetim sistemine RedHack tarafından düzenlenen siber saldırı sonrası ele geçirilen belgeleri yayınlayan basın kuruluşlarına Türk Ceza Kanunu'nun ilgili maddelerini hatırlatarak, hukuki süreç başlattığını duyurdu.

Sosyalist hacker grubu RedHack tarafından hack'lenerek 'gizli' ibareli birçok bilginin sızdığı YÖK, gizlilik taşıyan bazı bilgi ve belgelere hukuk dışı yollarla ulaşılarak paylaşıldığını belirtirken, "Henüz soruşturmaların tamamlanmamış olması göz önüne alındığında kişi ve kurum isimleri de verilerek hak ihlali yapıldığı açıktır" dedi.

YÖK tarafından dün yapılan yazılı açıklamada şu iafedelere yer verildi:

"YÖK'ün internet sitesine yapılan saldırı sonucu kamuoyuna açıklanan ve tamamlanmamış soruşturma kapsamında yer alan bu belgeler TCK'nın 285. maddesinde yer alan 'gizliliğin ihlali' suçunu oluşturmaktadır. Basın yoluyla yapılacak yayınlarda artırılmış cezalar uygulanacağı TCK'nın 285. madde hükmü gereğidir.

"Ayrıca TCK'nın 243. maddesi uyarınca 'bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis ve adlî para cezası verilir' hükmü; 244. maddesinin 2. fıkrasında ise 'bir bilişim sistemindeki var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır' hükmü yer almaktadır.

"5657 sayılı 'İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun'un 9. maddesi gereğince içeriğin yayınlanması nedeniyle kişisel hakları ihlal edilenlerin, bu ihlallere karşı cezai takibat başlatma hakları olduğundan bu tür yayınlar neticesinde doğabilecek cezai sorumlulukların da dikkate alınması gerekmektedir.

"Yükseköğretim Kurulu söz konusu hükümler uyarınca ilgili makamlara suç duyurusunda bulunarak hukuki süreci başlatmıştır."

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2013, 10:34
YORUM EKLE