Yeni Akit, TMMOB haberi için tazminat ödeyecek

Açıklama TBMMOB tarafından yapıldı

Yeni Akit, TMMOB haberi için tazminat ödeyecek

Yeni Akit gazetesi "TMMOB 60 yıldır denetlenmiyor" başlığıyla duyurduğu haber için tazminat ödeyecek.

Yeni Akit gazetesinin 7 Ağustos 2015 tarihinde sürmanşetten Mücahit Gündoğdu, Ekrem Şahan, Ömer Akkaya imzasıyla “TMMOB 60 Yıldır Denetlenmiyor” manşetiyle verilen habere ilişkin Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) tarafından açılan davada, Yeni Akit gazetesi ve haber sahiplerinin tazminat ödemesine karar verildi.

BirGün'de yer alan habere göre, TMMOB tarafından açıklama şöyle:

TMMOB’ye bağlı odaları baskı altına alabilmek için 2014 yılında “denetim” adı altındaki başlatılan saldırı sürecinde, yandaş medya tarafından TMMOB hakkında çok sayıda yalan haber yapılmıştı. Bu sürecin en üretken(!) gazetelerinden biri olan Yeni Akit Gazetesi’nde 7 Temmuz 2015 tarihinde “TMMOB 60 Yıldır Denetlenmiyor” başlığıyla sürmanşetten yayınlanan haberde, Birliğimizle ilgili asılsız ve saldırgan iddialar yer alıyordu.

Habere ilişkin gazeteye gönderdiğimiz tekzip metninin yayınlanmaması üzerine gazete ve haberi yapanlar hakkında tazminat talebiyle açtığımız dava, 19 Aralık 2017 tarihinde sonuçlandı.

İki yıldır devam eden davanın karar duruşmasında mahkeme, haberin hukuka aykırı olduğuna hükmederek, Yeni Akit Gazetesi ve haber sahiplerinin tazminat ödemesine karar verdi.

Mahkemenin verdiği bu karar, Yeni Akit Gazetesi’nin yalan ve iftiraya dayalı habercilik anlayışını ortaya koyması açısından olduğu kadar, hükümet ve yandaş medyanın dillendirdiği “TMMOB’nin denetlenmediği” propagandasının asılsız olduğunu göstermesi açısından da önemli.

Birliğimize, değerlerimize ve mesleğimize yönelik saldırılara karşı her zeminde mücadele etmeye devam edeceğiz.


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER