Vedat Türkali: Başbakan Öcalan'dan daha akil adam bulamaz!

Ünlü yazar Hilmi Hacaloğlu'nun sorularını yanıtladı…

Vedat Türkali: Başbakan Öcalan'dan daha akil adam bulamaz!

SKYTürk 360'da yayınlanan Şimdi Söz Sizde programına Vedat Türkali damga vurdu. Çözüm sürecinden AB ilişkilerine kadar merak edilen sorulara yanıt veren Türkali Başkanlık sistemini de değerlendirdi.

ÖCALAN'LA DAHA GÜZEL BİR TÜRKİYE'DE GÖRÜŞMEYİ DİLİYORUM

Programa "Dostum Öcalan'a selam ve sevgilerimi iletiyorum" diyerek başlayan 94 yaşındaki Vedat Türkali, "Öcalan'la daha iyi günlerde, Türkiye'nin en güzel günlerinde yeni bir atılım yapmayı umuyorum" dedi.

"EN AKİL ADAM ÖCALAN"

Başbakan Erdoğan'ın 'akil adamlar' önerisine de değinen Vedat Türkali, "Beni bu konuda davet etseler katılmam. Başbakan bu konuda zaten en akil adamı buldu. Bu konuda Öcalan'dan daha akil adam bulamaz" dedi.

KÜRTLERİN TARİHİ HATASI

Kürtlerin Cumhuriyetin ilk yıllarında yaptıkları isyanlar için "Tarihi bir hata" diyen Türkali, "Kürtler padişahın ve hilafetin yanında yer aldı. 'İslam elden gidiyor' diye ayaklandılar" dedi.

ERDOĞAN HESABINI İNCE YAPIYOR

Vedat Türkali Türkiye'nin en büyük zaafının ileri bir sosyal demokrat partiye sahip olmaması olduğunu söyledi. CHP'nin 70'lerde kurnazca sol hareketlerin sloganlarını alıp kullandığını ama sola da büyük acılar çektirdiğini açıkladı. Vedat Türkali Türkiye'de bir Türk Kürt sorunun yaşanmayacağını ve Başbakan Erdoğan'ın bu hesabı ince ince yaptığını da ekledi.

BAŞKANLIK TÜRKİYE'Yİ CEHENNEME ÇEVİRİR

Başkanlık sistemine de değinen Türkali bu sistemin Türkiye'yi cehenneme çevireceğini ve Başbakan Erdoğan'a ısrarından vazgeçmesi için uyarıda bulunduğunu söyledi.

BANA AJAN GÖNDERMEYE NE GEREK VARDI

İmralı sürecine de değinen Türkali "İçinde Öcalan'ın olmadığı bir süreç olamaz, olmamalı da... Bu Türkiye'de ilk defa böyle oldu" dedi. Öcalan'ın avukatıyla görüştüğünü söyleyen Türkali avukatın daha sonra ajan çıktığını da açıkladı. Vedat Türkali "Öcalan'ın bir avukatı bana geldi. Sonra o da ajan çıktı. Sonra devlete seslendim; Bana ajan göndermeye ne gerek vardı ki, ben zaten her şeyi söylerim" dedi.

SİLAH İŞİ ARTIK BİTTİ

Vedat Türkali silah olayının bittiğini de "Bu silah işi bitti gerçekçi olarak bitti... Artık bu dağı boşaltmaları gerekir. Yeni bir Türkiye yaratmak lazım" diyerek açıkladı.

Türkali'nin bu ifadeleri sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı ve Twitter'da en çok konuşulanlar arasına girdi. (Gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2013, 17:55
YORUM EKLE