Ünlü gazeteci Robert Fisk hayatını kaybetti

Fisk, 74 yaşındaydı

Ünlü gazeteci Robert Fisk hayatını kaybetti

Gazeteci Robert Fisk, İrlanda'nın başkenti Dublin’deki evinde geçirdiği felç sonucu hayatını kaybetti.

The Independent gazetesinin Ortadoğu muhabiri Robest Fisk, 74 yaşındaydı.

40 yıldan fazladır Ortadoğu üzerine araştırmalar yapan Fisk, Suriye ve Lübnan'daki savaşları, İran-Irak savaşını, Sovyetler’in Afganistan’ı işgalini, Cezayir'deki iç savaşı, Saddam Hüseyin'in Kuveyt'i işgalini, Bosna ve Kosova savaşlarını, ABD’nin Irak'ı işgalini ve 2011 yılındaki Arap Baharı’nı yakından izledi, birçok haber, analiz ve kitap yazdı.

ROBERT FİSK KİMDİR?

The Independent gazetesinin Orta Doğu muhabiri olan Fisk, otuz yılı aşkın bir dönem Beyrut'a odaklanarak çalıştı. ABD'nin Afganistan Savaşı ve 2003 yılındaki Irak'ın işgalini yakından takip etti ve kitaplar yayımladı.

1970'lerde İrlanda'daki olaylar, 1974'teki Karanfil Devrimi, Lübnan İç Savaşı, 1979 İran İslam Devrimi, Sovyet-Afgan Savaşı, 1991 Körfez Savaşı, İran-Irak Savaşı ve 2003'teki Irak'ın işgalini yakından takip etti.

Hakkâri'nin Şemdinli ilçesine bağlı Yeşilova mezrasında gerçekleşen Yeşilova Olayını haberleştiren Fisk, 2 Mayıs 1991 tarihinde Olağanüstü Hal Bölge Valisi Hayri Kozakçıoğlu'nun talimatı ile gözaltına alındıktan sonra hakkında sınır dışı kararı verildi.

Wikipeia’da yer alan bilgilere göre, dünyanın en çok ödül alan gazetecisi unvanına sahip olan Fisk, El-Kaide'nin eski lideri Usame bin Ladin ile 1994-1997 arasında üç defa röportaj yaptı.

Afrin Operasyonu'nu takip etmek için Afrin'e geldi, buradaki çatışmalarla ilgili incelemeler yayınladı.

Fisk’in Türkçe’ye çevrilmiş 5 kitabı bulunmaktadır:

- Büyük Medeniyet Savaşı - Ortadoğu'nun Fethi

- Suriye - Cehenneme Düşüş

- Mısır Yazıları

- Cezayir Yazıları

- İsrail Yazıları

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2020, 21:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER