Türkiye, gazeteciler için dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında

Gazetecileri Koruma Komitesi, en fazla tutuklu gazeteci bulunan ülkeleri açıkladı

Türkiye, gazeteciler için dünyanın en kötü 10 ülkesi arasında

Merkezi ABD’de bulunan Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) bu yıl hazırladığı özel raporunda dünyada, en fazla tutuklu gazeteci bulunduran ülkeler arasında Türkiye 10'uncu sırada yer aldı.

Komitenin özel raporunda gazeteciler için cezaevi olarak gösterilen en kötü ülkeyi belirledi. Sıralamada Çin, dünya üzerinde tutuklu bulundurduğu 44 gazeteciyle ilk sıraya yerleşti. 2014 yılında dünya genelinde 220 gazetecinin cezaevine girdiğini tespit eden araştırmada gazeteciler için en kötü ülkeler Çin, Etiyopya, Burma ve Mısır olarak belirlendi.

Raporda Türkiye’nin 2012 ve 2013 yıllarında en çok gazeteciyi hapseden ülke olduğu ve bu yıl içinde onlarca gazetecinin serbest bırakılmasına karşın 14 Aralık’ta aralarında televizyon yapımcıları, senaryo yazarları, ve polis memurları ile birlikte çok sayıda gazetecinin gözaltına alındığı vurgulandı. Yazıda, gözaltıların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ak Parti ile Fethullah Gülen ve Zaman gazetesinin baş editörü arasındaki siyasi mücadeleden kaynaklandığı ifade edildi.

Rapora göre, dünya genelinde 132 gazeteci devlet karşıtı suçlar nedeniyle cezaevinde bulunuyor. Diğer bir deyişle, devlete karşı çıkmak suçlamasıyla cezaevinde bulunan gazetecilerin sayısı, cezaevindeki toplam gazeteci sayısının yüzde 60'ını oluşturuyor. Yüzde 45 veya yüzde 20 dolayındaki gazetecinin kesin suçu tam olarak açıklanmıyor. Eritre, Etiyopya, Çin, Bangladeş, Tayland, Azerbaycan, Bahreyn, Mısır, İsrail ve Filistin ile Suudi Arabistan’da gazeteci tutuklu sayısı artış gösterdi.

Rapora göre gazeteciler için dünyanın en kötü 10 ülkesi şöyle: Çin, İran, Eritre, Etiyopya, Vietnam, Mısır, Suriye, Burma, Azerbaycan ve Türkiye 

Güncelleme Tarihi: 19 Aralık 2014, 10:10

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER