TRT'den İhsanoğlu'na sansür

Ekmeleddin İhsanoğlu'nun yer aldığı belgeseli komple yayından kaldırdılar...

TRT'den İhsanoğlu'na sansür

TRT Belgesel kanalı, Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun da yer aldığı belgeseli yayından kaldırdı.

2010 yapımı belgesel, 2014 yılında yayın planına alındı. 7 bölüm devam etmesi beklenen program, temmuz ayındaki 1’inci bölümünün ardından yayınlanmadı. Tartışmalar da bundan sonra başladı. Belgeselde görüş alınan kişiler arasında o dönemin İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri, şimdi ise 10 partinin destek verdiği İhsanoğlu da bulunuyordu.

Hürriyet'te yer alan habere göre; TRT Belgesel Kanal Koordinatörü Adnan Süer, programlarda büyük bir yoğunluk olduğunu ve belgeselin bu nedenle yayından kaldırıldığını belirterek, “Kimsenin şahsıyla ilgili bir sorun yok. ‘Kaldırın’ diye bir talimat da yok” diye açıklama yaptı.

"GEREKÇE HİÇ GERÇEKÇİ DEĞİL"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ise yayın planına alınan üstelik bir bölümü yayınlanan programın ‘yoğunluk’ gerekçesiyle kaldırılmasının gerçekçi olmadığını söyledi. Tanrıkulu, “Bunun tek gerekçesi, o belgeselde cumhurbaşkanı adaylığı öncesindeki çalışmaları nedeniyle yer almış olan Sayın Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bulunması. Başka bir açıklaması yok. TRT sonuçta bir kamu yayın organı olmaktan çıktığını ve hükümetin yayın organına dönüştüğünü defalarca gösterdi. Bu uygulama da bunun kanıtı” dedi

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 09:57
YORUM EKLE