TRT için kesilen vergiler şaşırttı!

Reklam geliri sadece yüzde 3

TRT için kesilen vergiler şaşırttı!

Geçen yıl elektrik faturalarından ve bandrol gelirlerinden TRT’ye aktarılan toplam kaynak 1 milyar lirayı aştı. Toplam gelirleri içinde bandrol ve elektriğin payı % 69’u bulan TRT’nin reklam geliri ise sadece yüzde 3

 

Türkiye'nin ulusal kanalı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu'na (TRT) 'elektrik faturaları ve bandrol'den para yağıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in en son bir soru önergesine verdiği yanıtla gündeme gelen TRT'ye aktarılan enerji fonu, dünya medya devlerine bile taş çıkarıyor. Kurumun 2010 faaliyet raporunda yer alan bilgilere göre TRT, geçen yıl her elektrik faturasından kesilen yüzde 2'lik kaynaktan547 milyon lira (Bakan'ın açıklamasına göre 550 milyon TL) gelir elde etti. Televizyon ve radyo satışı sırasında bandrol geliri olarak TRT'ye aktarılan kaynak ise 465 milyon lirayı buldu. Yani TRT, sadece geçen yıl 1 milyar liralık geliri bu iki kalemden elde etti.

 

BU KADAR PARA NEREYE GİDİYOR?

 

Kurumun 2010 yılında elde ettiği ilan ve reklam geliri ise sadece 54 milyon lirada kaldı. Yılı 1 milyar lira gelirle kapatan TRT faaliyet dönemini 46 milyon lira gelir fazlası ile kapattı. Enerji sektörü uzmanları, Türkiye'de 32 milyon dolayında elektrik abonesi bulunduğunu belirterek, "Bu aboneler, TRT'yi izlesin ya da izlemesin her ay elektrik üzerinden TRT'ye pay aktarıyor. Elektrik tüketimi ve elektrik birim fiyatı arttıkça, aktarılan pay da artıyor. Elektrikten gelen payın bu yıl 600 milyon lirayı aşması bekleniyor" diyor.

 

KANALIN 7 BİN 700 ÇALIŞANI VAR

 

1 Mayıs 1964'te özel yasayla kurulan TRT'nin bugün 14 televizyon kanalı, 7 ulusal, 6 bölgesel, 2 uluslararası radyo kanalı bulunuyor. trt.world.com ve trt.net.tr sitelerine sahip. 35 dil ve lehçede yayın yapıyor. Televizyon, F1 Racing ve TRT Çocuk dergileri bulunuyor. TRT'de, yaklaşık 6 bin 700'ü kadro karşılığı sözleşmeli ve bin kişisi de sözleşmeli olmak üzere, 7 bin 700 kişi çalışıyor.

 

KANAL D VE STAR’IN REKLAM GELİRİ TOPLAM 746 MİLYON TL

 

TRT, tek başına vatandaşın cebinden 1 milyar TL'yi cebine koyarken herhangi bir özel kanallar bu rakamı tek başına reklam geliri olarak bile elde edemiyor. 2010'da Türkiye tüm reklam pazarı 3.8 milyar lira civarındaydı ve bu rakamın 1.9 milyar TL'sini televizyon kanalları kasasına koydu. Pazarda birinci olan Kanal D ve ilk sıralarda yer alan Star TV'nin bu pastadan aldığı pay 746 milyon lira civarında. 1.9 milyar liradan bu iki kanal hariç geriye kalan 1.2 milyar lirayı ise TRT de dahil 258 kanal paylaşıyor. Elbette bu rakamın yüzde 75'lik büyük bölümü en çok izlenen 5 kanala gidiyor. Oysa TRT elektrik faturaları kanalıyla cebimizden kasasına 547 milyon lira, televizyon bandrolleri ile de 465 milyon lira koydu.

 

Habertürk

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2014, 01:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
zafer
zafer - 6 yıl Önce

haram zıkkıım olsun

SIRADAKİ HABER