TGC, Veyis Ateş'i oy birliğiyle üyelikten çıkardı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, Sezgin Baran Korkmaz'dan rüşvet istemekle suçlanan Veyis Ateş'in üyelikten çıkarılmasına karar verdi

TGC, Veyis Ateş'i oy birliğiyle üyelikten çıkardı

Kara para aklamak suçlamasıyla aranan ve Avusturya'da ABD'nin talebiyle tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz'dan 10 milyon euro rüşvet istemekle suçlanan Veyis Ateş hakkında Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin (TGC) açtığı disiplin soruşturması tamamlandı. Veyis ateş, oybirliğiyle üyelikten çıkarıldı.

TGC'nin açıklamasında 4315 sicil numaralı üyesi Veyis Ateş'in 10 Haziran 2021 günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısından sonra açılan disiplin soruşturması nedeniyle istenen savunmasını göndermediği belirlendi.

Açıklamada şöyle dendi:

"Veyis Ateş’in yurt dışında tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın taleplerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiğini kabul eden açıklamaları ve kamuoyuna yansıyan ‘ses kaydı’ alenileşmiştir.

Veyis Ateş’in tutum ve davranışlarının Tüzüğümüzün 11. maddesinde ifadesini bulan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin amacıyla ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen ilkelerle bağdaşmadığı ortaya çıkmıştır.

Tüzüğün 11.maddesi ile Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ndeki

‘Gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olmak’ ve ‘Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır’ hükümleri dikkate alınarak Veyis Ateş’in oy birliğiyle üyelikten çıkarılmasına, üyelikten çıkarılma kararına karşı Genel Kurulda itiraz hakkı olduğunun kendisine bildirilmesine karar verilmiştir."

TGC, Sedat Peker ile görüntülü görüşmesi yayınlanan Hadi Özışık'ın da üyelikten çıkartılmasına oy birliğiyle karar vermişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER