Taraf'ta son savaş kızıştı

Neşe Düzel 'barış için demokrasiden' vazgeçmeyeceklerini söylüyor…

Taraf'ta son savaş kızıştı

Kurulduğu günden bugüne çeşitli tartışmalara neden olan, kendi içindeki ayrılıklar da gündem yaratan Taraf gazetesinin son krizindeki tartışma iyice sertleşti.

Taraf yazarlarından kamuoyuna açıklama gelirken yeni genel yayın yönetmeni Neşe Düzel'den 'kavgaya hazırız' mesajı geldi.

TARAF YAZARLARINDAN KAMUOYUNA AYRILIK AÇIKLAMASI

Taraf Gazetesi yazarları yeni bir basın açıklaması yaparak gazete yaşananların politik görüş ayrılığından kaynaklandığını iddia etti.

İMZACILAR ARASINDA İSTİFA EDENLER DE VAR

İmzacılar arasında ismi geçen üç ismin gazeteden istifa ettiklerini açıklamış olması ise kafaları karıştırdı. Cihan Aktaş ve Ceren Kenar dün son yazılarını yazıp okurla vedalaşmışlardı. Yıldıray Oğur da benzer bir şekilde Pazar günü son yazısını yazmıştı.

“TÜRKİYE YENİDEN KURULUYOR”

İşte Taraf gazetesinden 19 yazarın imzaladığı son bildiri:

"Türkiye yeniden kuruluyor. Önce askeri vesayetin beli kırıldı. Şimdi, toplumun demokrasi kanallarını tıkayan, her hücresini zehirleyen savaş aşılıyor. Kürt barışı, bize sadece toplumu yıllardır teslim almış yıkıcı bir şiddetin sonuna yaklaşıldığını haber vermiyor. Yüzyıllık ittihatçı gelenek can çekişirken, bütün sözleri ölüm üzerine kurulu ilkel milliyetçilik son direnişini sahnelerken bütün taşlar yerinden oynuyor.

Bu büyük dalganın çarpmadığı kıyı, cilasını bozmadığı kaya kalmayacak. Taraf'ta izlediğiniz sarsıntı, her ne kadar sonunda gelip, mevcut yazılı mutabakatı da ayaklar altına alan bir editoryal bağımsızlık krizine dayanmışsa da, temelinde öyle sıradan da değil, son derece ciddi bir politik görüş ayrılığı yatmaktadır.

Duyduğunuz ses, bu dalganın, Türkiye'nin demokratikleşme mücadelesine beş buçuk yıl yol göstermiş olan "pusula"mıza vuruşunun sesidir.

Taraf demokrat kamuoyunun üzerine titrediği bir ses oldu hep. Bu ses bugün "amasız, fakatsız" barışı mı destekleyecek, yoksa barış aktörlerinin üzerine mi çullanacak. Çıplak soru budur. "Demokrasi mi, barış mı" sorusu yapaydır; akıl dışıdır.

Taraf'ın barış politikalarını destekleyen çizgisini "demokrasi mücadelesinden vazgeçmek" gibi gören ve gösteren aklın, onun gücünü hükümete ve Kürt hareketine yüklenmek için kullanmamasından rahatsız olduğu anlaşılıyor. Bu aklın öncelikli endişesi, barışı sağlayacak aktörlerin kazanacağı politik güç. Barışı önemsizleştiren ve "demokrasi eksikliklerine" odaklanan bir editoryal çizgi operasyonunun başka bir tercümesi yok.

Barışın politik aktörlerini demokrat kamuoyu gözünde aşındırmayı, barışın desteklenmesinden daha önemli bulanlar Taraf'ı köklerinden kopartmayı göze aldılar. Artık onları ilkeler değil, politik hesaplar ilgilendiriyor. "Demokrasi olmadan barış olmaz" sloganının cilasını kazıdığınızda ortaya çıkan budur.

Bizler aklı ve vicdanı olan her yurttaş gibi, sorunların silahla değil siyasetle çözülmesini ve insan yaşamını en yüksek değer olarak görüyor; barışın demokrasiye giden yolu kısaltacağına inanıyoruz.

Taraf'ın dar politik çıkarların enstrümanına dönüştürülmesinin koltuk değneği olmayacağız.

İmzacılar: Halil Berktay, Hidayet Şefkatli Tuksal, Gürbüz Özaltınlı, Mithat Sancar, Melih Altınok, Cihan Aktaş, Roni Marguiles, Kurtuluş Tayiz, Gülengül Altınsay, Yıldıray Oğur, Markar Esayan, Ceren Kenar, Tuncer Köseoğlu, Alper Görmüş, Demiray Oral, Erol Katırcıoğlu, Ferhat Kentel, Cahit Koytak, Vahap Coşkun.

NEŞE DÜZEL'DEN 'KAVGAYA HAZIRIZ' MESAJI

Neşe Düzel ise yazısında Taraf'ın kuruluş ilkelerinin "barış ve demokrasi" olarak tanımladı ve ardından da "kavgaya hazır olduğu" mesajını verdi.

Taraf'ın patronu Başar Arslan tarafından önce Genel Yayın Koordinatörlüğü, ardından da Oral Çalışlar'ın yerine Genel Yayın Yönetmeni koltuğuna oturtulan Neşe Düzel, eleştirilere bugün de gazetesinin birinci sayfasında, logonun yanındaki kutudan cevap verdi.

Dün, köşe yazısı yerine bir kutuluk yazı kaleme alıp, göreve başlar başlamaz kendisi ve Taraf hakkında yapılan eleştirileri Psikolojik Savaş olarak yorumlamıştı.

DOSTLARA VE DÜŞMANLARA

Bugün de aynı dün olduğu gibi köşe yazısı yazmak yerine "Dostlara ve düşmanlara" başlığı ile kısa ancak çarpıcı bir yazı kaleme aldı Neşe Düzel.

Yazısında Taraf'ın kuruluş ilkelerinin "barış ve demokrasi" olarak tanımladı ve ardından da "kavgaya hazır olduğu" mesajını verdi. Oral Çalışlar'ın kısa Genel Yayın Yönetmenliği dönemini "sarsıntılı" olarak niteleyen Düzel, Taraf'ın yeniden demokrasi ve barış ilkesine sarıldığının altını çizdi.

İşte Neşe Düzel'in bugün gazetesinin 1. sayfasında yayınlanan o kısa fakat etkili metin:

DÜN DE BUGÜN DE İKİ TEMEL AMAÇ AYNI: BARIŞ VE DEMOKRASİ

"Bu gazeteyi kurduğumuzda bizim iki temel amacımız vardı: Barış ve Demokrasi. Bugün çeşitli olaylardan sonra başına geçtiğim bu gazetenin iki temel amacı var: Barış ve Demokrasi.

Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, kim iktidar olursa olsun, benim ve gazetenin bu iki talebi hiç değişmez ve değişmeyecek.

Taraf'ın bazı sarsıntılar geçtikten sonra o kararlı demokrat çizgisine sahip çıkması, bugün birçok çevreyi rahatsız ediyor. Ve rahatsız edecek de.

O DERİN RAHATSIZLIĞI İYİ TANIYORUM BEN

Huysuzluklarından, hırçınlıklarından ve şaşırtıcı seviyesizliklerinden, rahatsızlıklarının derinliğini görebiliyorum. Biz o hırçınlıkları daha önce de gördüğümüz için, bu derin rahatsızlığı iyi tanıyorum ben.

Dostlara ve düşmanlara şunu söylemek istiyorum: Biz, barış için demokrasiden, demokrasi için barıştan vazgeçmeyiz.

KAVGAYA HAZIRIZ

Barışın kalıcı olması, demokrasinin kök salması, otoriterlik heveslerinin bitirilmesi için elimizden geleni yapacağız. Bu gazete bu amaçlarla doğdu, bu amaçlarla yaşayacak. Taraf, barış ve demokrasi için yaşayacak.

Biz kavgaya da, dostluğa da hazırız. Ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun bu amaçlardan vazgeçmeyeceğiz." (Gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2013, 15:57
YORUM EKLE