Taraf’ın ikinci belgesi de yalanlandı

Korgeneral Güler, THKP-C sanığı değilmiş...

Taraf’ın ikinci belgesi de yalanlandı

Taraf gazetesinde, Balyoz sanığı Korgeneral Güler'in, 1972'deki THKP-C davasında sanık olduğu ileri sürülmüştü. Daha sonra da TBKP’li olup raporlar yazdığı...

Bütün bunlar için MİT’in 2 belgesi delil olarak sunulmuş, bu MİT belgelerinin gerçek olup olmadığı araştırılmadan, haber sansasyonel bir şekilde ‘Yodaş General’ başlığı ile manşetten verilmişti.

Bu belgelerden TBKP ile ilgili olanın gerçek olmadığı ortaya çıkarılmış, Taraf bunun üzerine özür dilemek yerine diğer iddia üzerinden yayınlarına devam etmişti.

BİA’dan Ayça Söylemez'in haberine göre ise, Güler THKP-C sanığı da değil.

Taraf gazetesinde Korgeneral Ziya Güler'in, 1972'deki Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) davasında yargılandığı ileri sürüldü, ancak Güler'in, 380 sanıklı davanın sanıklarından biri olduğu doğru değil.

Taraf'ta, 29 Temmuz'da yayınlanan "Yoldaş General" ve dün (1 Ağustos) yayınlanan "Genelkurmay'ın Yoldaş Generali" başlıklı Mehmet Baransu haberlerinde, Balyoz davasında yargılanan ve Hasdal Cezaevi'nde tutuklu bulunan Hava Eğitim Komutanı Korgeneral Güler'in 1972'deki THKP-C davasında yargılandığı ileri sürüldü.

Haber, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) raporlarına ve 1980 öncesi Genelkurmay Başkanlığı'nın yayınladığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri içerisindeki Marksist-Leninist yapılanmayı anlattığı "Ders Alalım" isimli kitaba dayandırıldı. MİT raporlarının da Ergenekon soruşturmasında yer aldığı açıklandı.

Ancak, davanın 28 Şubat 1973 tarihli iddianamesinin yeniden basımı olan "THKP-C Davası-İddianame"* başlıklı kitapta da Güler'in adı, 380 sanık arasında yer almıyor. (* "THKP-C Davası İddianame", V Yayınları, Mart 1988.)

Tutanakta da adı yok

Ayrıca, Ders Alalım isimli kitapta, THKP-C davasında da yargılanan Hava Harp Okulu öğrencisi Cevat Taşıran'ın, Güler'in adını "örgüt üyeleri" arasında saydığı öne sürülüyor.

Ancak THKP-C davası belgeleri arasında, Taşıran'ın ifadesinin yer aldığı kısımda da Güler'in adı geçmiyor.

Kitapta, Taşıran'ın ifadesinin olduğu bölümde Sezai Yavaş, Cafer Çullu, Kemal Özkan, Cihat Sevim, Yarullah Çalış, Vural İşözen, Cevat Taşıran ve Nadir Yavuz'un adları geçiyor ancak Güler'den söz edilmiyor.

DİĞER İDDİA DA ASILSIZ ÇIKMIŞTI

Taraf gazetesinde yer alan bir diğer iddianın yanlış olduğu da Demokrat Haber tarafından Aziz Çelik’in bilgilerine dayalı olarak yazılmıştı.

Konuyu araştıran Medya Etiği Platformu (MEP), Feridun Gürgöz’e ulaştı ve doğruyu öğrendi.

Eski bir Türkiye Komünist Partili (TKP) olan Gürgöz, haberlerin ayrıntılarını ilk defa MEP aradığı zaman öğrendiğini söyledi ve şöyle dedi: 

“Doğru olan şey, ‘Ziya Güler’ ismini TBKP Merkez Komite üyesi ve Federal Almanya Yöre Sekreteri olarak partide kullanmış olmam. Bunu da kitapta yazmıştım.”

Bu arada belirtelim TÜSTAV yani Türkiye Sosyal Tarih Araştırma Vakfı, Gürgöz’ün “Saat Geri Dönmüyor” isimli anı kitabını “Sarı Defterler Serisi’nden Nisan 2007 tarihinde yayımladı. Gürgöz kitapta parti ismi olarak “Ziya Güler” adını kullandığını yazdı.

Gürgöz ayrıca diyor ki, “Taraf gazetesi yazarı Nabi Yağcı da keşke köşe yazısını yazmadan önce TÜSTAV’ın tayfalarına Ziya Güler kimdir diye sorsaydı, cevabını alırdı. ‘Bilmiyorum’ diye kestirip atmak yeter mi?”

Taraf’ın tartışma yaratan “Yoldaş General” manşetindeki Ziya Güler MEP’e, o belgeyi yazdığını doğruladı. Ama: TBKP’li Güler’in Taraf’ın sözünü ettiği generalle ilgisi yok.

Feridun Gürgöz: “TBKP Politbüro’suna Ziya Güler imzasıyla yazılan ve Taraf gazetesinde çıkan belge benim değerlendirmem” diyor. Ama Gürgöz, ‘Ziya Güler’ ismini Türkiye Birleşik Komünist Partisi (TBKP) Merkez Komite üyesi ve Federal Almanya Yöre Sekreteri olarak partide kullanmış.

DEMOKRAT HABER


YORUM EKLE
YORUMLAR
solmaz marşan
solmaz marşan - 9 yıl Önce

sizin de alıntı yaptığınızı belirttiğiniz yazı Şu linkte :
http://www.medyaetik.net/?p=458
okursanız göreceksiniz ki feridun bey ,sadece ziya güler takma adını kullandığını kabul ediyor. tartışma konusu edilen mektubu kabul etmiyor. aynen şöyle :
"Eski bir Türkiye Komünist Partili (TKP) olan Gürgöz, her iki gazetedeki haberlerin de ayrıntılarını ilk defa MEP aradığı zaman öğrendiğini söyledi
“Taraf gazetesinde ayrıntıları basılan mektubu baştan aşağıya okudum, kesinlikle benim yazım değil. Doğru olan şey, ‘Ziya Güler’ ismini TBKP Merkez Komite üyesi ve Federal Almanya Yöre Sekreteri olarak partide kullanmış olmam. Bunu da kitapta yazmıştım. Bir Gün de oradan almış zaten.”
.29 haziran 1972 de askeri mahkemede tutuklanıp 30 ağustosta nasıl mezun olduğunu general ziyanın ya da avukatının açıklaması gerekmez mi ?eğer yanlışsa bilgi bu yanlışı gidermesi gereken solun sözcüleri değil general ziya olmalı . bu nasıl bir stockholm sendromu böyle !

DEMOKRAT HABER'İN NOTU:
Değerli okurumuz. Dikkatiniz ve katkınız için teşekkür ederiz. Ancak MEP'in ilk haberinde metnin kendine ait olmadığını söyleyen Feridun Gürgöz, daha sonra tekrar arayarak şöyle demiş: “Çok özür diliyorum, TBKP Politbüro’suna Ziya Güler imzasıyla yazılan ve Taraf gazetesinde çıkan belge benim değerlendirmem. Ancak bölümler halinde alıntılar olduğu ve arabaşlıklar koyulduğu için yanılarak bana ait olmadığını söyledim. Belgenin tamamını sizin aracılığınızla kamuoyuna duyurmak istiyorum.”
Linki de burada: http://www.medyaetik.net/?p=514
Biz haberimizi tüm yazılanları, çıkan haberleri derleyerek, çelişkileri ortadan kaldırarak yaptık. O nedenle haberimizde yazılanlar doğrudur.

şükrü akgül
şükrü akgül - 9 yıl Önce

Sayın solmaz marşan öncelikle yazıyı dikkatle okumanızı öneririm. Bu yazı habere konu olan alıntı http://bianet.org/bianet/siyaset/131893-korgeneral-guler-thkp-c-sanigi-degil linkinden de alınmış. Zaten yazının başında haber kaynağı verilmiş. Ayrıca Taraf gazetesinin bu zorlama haberi ile asılsız bir takım belgelerle Ergenkon,Balyoz ile sol bağlantısı oluşturulmaya çalıştırldığını görmekteyiz.Başka gazetelerde zaman zaman benzer örneklerle karşılaşmak mümkün (http://www.demokrathaber.net/medya/taraf-ve-vakitin-yollari-nasil-kesisti-h3137.html). Ahmet Şık ve Nedim Şener'in durumu malum. Bu tip asılısız iddaların çürütülmesi için yalnızca solun sözcüleri değil vicdan sahibi her insanın bildiklerini belgeleriyle ortaya koyması gerekir diye düşünüyorum

SIRADAKİ HABER