‘Taraf haberimizi çaldı’

Taraf gazetesinin bugünkü manşet haberinin 'çalıntı' olduğu iddia edildi.

‘Taraf haberimizi çaldı’

ANF, Taraf gazetesinin bugün manşetten yayınladığı haberin kendi özel haberleri olduğunu ileri sürerek, Taraf'ı haberlerini çalmakla suçladı. ANF'nin sitesinde duyurduğu açıklama şöyle:

Taraf Gazetesi'nin bugünkü manşetinde Oktay Özilhan imzasıyla yayınlanan ‘’Kan kusuyorum arz ederim’’ haberi çalıntı çıktı. 27 Kasım günü saat 10:37’de yayınladığımız ''Kan kusa kusa öldü'' başlıklı özel haberimizi Taraf Gazetesi olduğu gibi kopyalayıp ''Kan kusuyorum arz ederim'' başlığını manşetine taşımış! Üstelik gazetenin Yurt Haber Müdürü imzasıyla...

 

27 Kasım günü saat 10:37’de ‘’Kan kusa kusa öldü’’ başlıklı yayınladığımız özel haberimiz Taraf Gazetesi’nin manşetinde ‘Kan kusuyorum arz ederim’ başlığı ile verilmiş. Gazetenin 12. sayfasında ise haberimizi çalan muhabir, ''Kan kusa kusa öldü'' başlığını birebir kullanmayı tercih etmiş.

 

Gazete haberi çalmakla yetinmeyip, muhabirimiz Ruken Adalı’nın 74 yaşındaki Avni Karabulut’un ölmeden önce el yazısıyla savcıya yazdığı dilekçeyi de sayfalarına taşımış.

 

Emeğe saygı göstermek emekçinin hakkını savunmak, halka gerçekleri ulaştırma gibi amaçları bulunan gazeteciler için etik bir kuraldır. Ancak bu kural Taraf gazetesi tarafından maalesef bertaraf edilmiş.

 

Üstelik özel haberimiz 28 Kasım günü Özgür Gündem gazetesinde de yayınlandı. Demokrat ve sosyalist yayınlarda haberimizi mahreç ve kaynak göstererek kullandı.

 

Şimdi bu özel haberimizi çalan ‘meslektaşımız’ Oktay Özilhan’a önerimiz şu olacak: Birebir intihal yazarlar, çizerler, akademisyenler için yayın alanındaki en yüz kızartıcı suçtur. Kısacası başkalarının haberini çalmak bir müdüre yakışmaz, deyip uyarımızı yapmakla yetinelim.

 

***

 

27 kasım günü yayınladığımız haberin orijinaline ulaşmak için

 

http://www.firatnews.tv/index.php?rupel=nuce&nuceID=53755

 

Bu da 28 kasım günü Özgür Gündem gazetesindeki yayınlanan haberin linki

 

http://www.ozgur-gundem.com/index.php?haberID=25993&haberBaslik=Kan%20kusa%20kusa%20%C3%B6ld%C3%BC&action=haber_detay&module=nuce

YORUM EKLE