Sakık'tan Doğan'a: 'Türkiye Türklerindir' ibaresini kaldırın

BDP'li vekil Hürriyet gazetesinden ibarenin kalkmasının sürece katkı sunacağını söyledi...

Sakık'tan Doğan'a: 'Türkiye Türklerindir' ibaresini kaldırın

Sırrı Sakık Twitter hesabından Doğan Holding Başkanı Aydın Doğan'a seslendi.

İşte Sakık’ın çağrısı:

"Kürt sorununda, Barışın dilinin hakim olması, toplumun çözüme hazırlanması, her türlü ırkçı, milliyetçi, tekçi, ötekileştirici, ayrımcı dil ve yaklaşımın önüne geçilmesi için medyaya büyük görev ve sorumluluklar düşmektedir. Yeni süreç başladığında Sayın Aydın Doğan kendi medya grubuna bir mektup göndermiş vebarış dilinin korunması, süreci olumsuz etkileyecek çatışmacı yaklaşımlardan kaçınılması için gerekli hassasiyetin gösterilmesini istemişti. Bu son derece önemli bir yaklaşım olmuştur.

'Türkiye Türklerindir' ifadesini kaldırarak önemli bir adım atabilir, yeni sürece öncülük edebilir. Bu ifade ırkçı- tekçi, ayrımcı ve etnik bir ifadedir. Türkiye, Türkiye halklarınındır. Mustafa Kemal, 1 Mart 1921 Teşkilat-ı Esasiye görüşmeleri sırasında yaptığı konuşmada "Türkiye Cumhuriyetini kuran Türkiye halkı" diyerek bizzat "Türkiye halkı" ifadesini kullanmıştır. Bir başka konuşmasında Mustafa Kemal, Türkiye için "kardeş milletlerin hududu millisi" tanımlaması yapmıştır. Dolayısıyla Hürriyet’in logosundaki bu etnik ifade Cumhuriyetin kuruluş süreci ruhuna ve felsefesine aykırıdır. Bu ifade asimilasyon politikasının bir yansımasıdır.

Bunun kaldırılması ve oraya 'Türkiye, Türkiye halklarınındır' şeklinde bir ifadenin yerleştirilmesi, yeni sürece çok önemle katkı sunacaktır."

TÜRKİYE TÜRKLERİNDİR SLOGANI

Hürriyet gazetesinin sloganı olan "Türkiye Türklerindir" sloganı, gazetenin yayın hayatına başlamasından bir buçuk yıl sonra 8 Kasım 1949 tarihinde gazeteye eklendi.

Gerekçesi de o günkü başyazıda "Hürriyet’in Avrupa’da da basılmaya başlanması ve yabancı memleketlerde diğer gazetelerden tefrik edilebilmesi, oradaki Türklerin o bayrağın etrafında birleşmeleri" olarak açıklandı. Atatürk’ün portresi ise 1 Ocak 1987’de logoya dahil edildi.

Hürriyet'in eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, sloganının kaldırılmasına yönelik "O cümleyi oradan çıkarmaya ne benim, ne de Hürriyet’in sahibinin gücü yeter" demişti.

Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2013, 12:35
YORUM EKLE