Sadece 15 günde 8 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci tutuklandı

ÖGC, Mayıs ayının ilk 15 gününde basına yönelik hak ihlalleri raporunu yayınladı

Sadece 15 günde 8 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci tutuklandı

Özgür Gazeteciler Cemiyeti (ÖGC), son 15 günde basın üzerinde gerçekleştirilen hak ihlalleri raporunu açıkladı.

Her gazetecinin halkı doğru bilgilendirmek ve gerçekleri doğru aktarmakla yükümlü olduğuna vurgu yapılan raporun girişinde, "Türkiye'de halka karşı insani ve mesleki sorumluğu yerine getiren gazeteciler gözaltına alınıp tutuklanıyor. Tehdit edilip saldırıya uğruyor. Haber siteleri art arda engellenip sansürleniyor. Özellikle Türkiye'de savaşın artması ile beraber hak ihlalleri de arttı. Devletin halka karşı baskılarını, haksızlığını ve hukuksuzluğunu yazıp kamuoyu ile paylaşan gazetecilere büyük bir baskı uygulanmaktadır. Sadece Mayıs ayının ilk yarısı Türkiye'de basının ne kadar baskı altında olduğunu gözler önüne seriyor. Bir ülkede basın baskı altında ise hak ihlallerin üst düzeyde olduğunun göstergesidir" ifadelerine yer verildi.

Rapora göre Mayıs ayının ilk 15 gününde, 8 gazeteci gözaltına alındı, 5 gazeteci tutuklandı, 4 gazeteci gözaltında işkenceye maruz kaldı.

2 gazeteci haber takibi sırasında darp edildi, 2 gazeteci tehdit edildi. 3 gazeteci keyfi olarak engellendi. 3 gazeteci saldırıya uğradı.

7 gazeteci hakkında soruşturma açıldı. 4 gazeteci hakkında 3 dava açıldı. 6 gazeteci cezalandırıldı.

Bir haber sitesi 3 defa sansürlendi. Bir televizyonun yayını engellendi. 5 defa yayın yasağı getirildi. 4 yayın organı yasaklandı.

Yine rapora göre Mayıs ayının ilk yarısında 2 gazeteci de işten çıkartıldı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2016, 12:38
YORUM EKLE