RTÜK'ten Youtube esprisine ceza

Radyocu Nihat Sırdar'ın programına yaptığı YouTube esprisi yüzünden ceza kesildi...

RTÜK'ten Youtube esprisine ceza

Show Radyo’daki “Nihat’la Muhabbet” programında bir dinleyiciden gelen “Elektrikleri kedinin kestiğine inandım da Twitter ve Youtube’u hangi hayvan kesti diye düşünüyorum” sorusuna 'Hamster' yanıtını veren Nihat Sırdar bu nedenle RTÜK tarafından oy çokluğuyla cezalandırıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bir dinleyicinin “Şimdi elektriği kedi kestiğine göre, Twitter ve Youtube’u hangi hayvan kesti diye düşünüyorum” mesajını okuyan ve ardından “Hamster” diyerek espri yapan ünlü radyocu Nihat Sırdar’ın programını “insan onuruna ve özel hayatın gizliliğine aykırı olduğu” olduğu gerekçesiyle cezalandırdı.

RTÜK İstanbul Bölge Temsilciliği tarafından hazırlanarak, Üst Kurul’a sunulan rapora Sırdar’ın programda RTÜK Yasası’nı ihlal etme gerekçesi şöyle aktarıldı: “Yayın kuruluşunun bu yayını nedeniyle, RTÜK Yasası’nın ‘Yayın Hizmet İlkeleri’ başlıklı 8. (1) maddesinin (ç) bendinde belirtilen ‘İnsan onuruna ve özel hayatın gizliliğine saygılı olma ilkesine aykırı olamaz, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ ile (ı) bendinde belirtilen ‘Tarafsızlık, gerçeklik ve doğruluk ilkelerini esas almak ve toplumda özgürce kanaat oluşumuna engel olmamak zorundadır; soruşturulması basın meslek ilkeleri çerçevesinde mümkün olan haberler, soruşturulmaksızın veya doğruluğundan emin olunmaksızın yayımlanamaz, haberin verilişinde abartılı ses ve görüntüye, doğal sesin dışında efekt ve müziğe yer verilemez; görüntülerin arşiv veya canlandırma niteliği ile ajanslardan veya başka bir medya kaynağından alınan haberlerin kaynağının belirtilmesi zorunludur’ hükümlerini ihlal ettiği düşünülmektedir.”

Raporu değerlendiren Üst Kurul, oyçokluğu ile radyo programında yayıncılık ilkelerinin ihlal edildiğine karar verdi. Kurul, daha önce benzer bir karar olup olmadığına göre, uyarı, program durdurma, yayın durdurma ya da para cezaları uygulayabiliyor. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 20:01

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER