RTÜK'ten 'Ritmik kalça hareketleri' yorumu ve cezası

RTÜK'e göre Calvin Harris'in 'Summer' klibi de müstehcen; Kral Pop TV'ye ceza kesti..

RTÜK'ten 'Ritmik kalça hareketleri' yorumu ve cezası

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) cinsel dürtüleri uyandıracak şekilde ritmik kalça hareketli, küvet, iç çamaşırlı yatak sahneleri bulunan İskoç DJ ve prodüktör Calvin Harris’in 'Summer' adlı klibi nedeniyle Kral Pop TV’ye ceza verdi.

Milliyet'in haberine göre; RTÜK uzmanlarının hazırladığı raporda, “Sırf kadın bedeninin çıplaklığının cinsellik dürtüleri uyandıracak biçimde, yatak, küvet ve yatak odası gibi cinsellik algısı uyandırabilecek mekanlarda cinsel dürtülere hitap edici kıyafet ve figürlerle sergilenmektedir” ifadeleri yer aldı.

Muhalefet kontenjanından seçilen Üst Kurul üyelerinin klibin müstehcenlik içermediği ve tespitleri ağır olduğu görüşüne karşılık AKP üyelerinin oylarıyla Kral Pop TV’ye ceza kararı çıktı. Ceza miktarı, televizyonun bir önceki aydaki Reklam gelirlerinin yüzde biri oranında uygulanacak.

Üst Kurul, ceza kararını RTÜK mevzuatının, “Gençlerin gelişimini zedeleyecek türden programların, bunların seyredebileceği saatlerde yayınlanmaması” ilkesi aykırılığına dayandırdı.

Güncelleme Tarihi: 07 Temmuz 2014, 01:26

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER