RTÜK: Esad'ın Erdoğan'a bağnaz demesi hakaret değil

RTÜK, Esad'ın Halk Tv'de sarf ettiği sözleri 'eleştiri kapsamı'nda saydı; Erdoğan'ın sözleri ile karşılaştırmaya gitti…

RTÜK: Esad'ın Erdoğan'a bağnaz demesi hakaret değil

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, Başbakan Erdoğan'a yönelik suçlamaları için cezaya gerek görmedi. Esad, Halk TV'deki röportajında, “Erdoğan hükümeti on binlerce Suriyelinin kanından sorumludur” demişti. RTÜK kararında “Sayın Başbakan da mitinglerde Esad’a yönelik ağır eleştirilere yönelmiştir” yorumu yapıldı.

Gazeteport haber portalının haberine göre; RTÜK toplantısında, 3 Ekim gecesi yayınlanan Beşşar Esad röportajı ele alındı. Esad bu röportajda, “Erdoğan, Suriye’de alt yapının yıkılmasından, tüm bölgede istikrarın baltalanmasından sorumludur. Düzgün değil, bağnaz biri. En düşük seviyede bir ahlaki değerlere bile sahip değil...” ifadesini de kullandı.

RTÜK raporunda, “Bu sözleri eleştiri sınırlarının çok ötesinde olup, sorumluluk anlayışıyla bağdaşmamaktadır. Esad, Başbakan Erdoğan'a hakaret etmiş, onun kişilik haklarını ihlal etmiştir” denildi ve Halk TV'ye ceza verilmesi istendi.

RTÜK üyeleri ise “Röportajın ekrana getirilmesi, haber amaçlıdır. Yayıncı kuruluşun hakaret kastıyla hareket etmediği, Sayın Başbakanın da mitinglerde Esad’a yönelik ağır eleştirilere yöneldiği” görüşüyle, Halk TV'ye yaptırım uygulanmasına gerek görmedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Aralık 2013, 13:34
YORUM EKLE