RTÜK Başkanlığı seçiminde CHP'den MHP'ye 'asist': İttifak yaptılar

CHP kontenjanından seçilen üye Ali Öztunç MHP lehine adaylıktan çekildi

RTÜK Başkanlığı seçiminde CHP'den MHP'ye 'asist': İttifak yaptılar

AKP; seçimin ardından hükümet kurmak için gerekli çoğunluğun yanı sıra Radyo Televizyon Üst Kurulu'nda (RTÜK) da çoğunluğunu kaybetti.

Yıllar sonra RTÜK Başkanı'nın AKP kontenjanından seçilen bir ismin dışından olması gündeme geldi. CHP'nin RTÜK kontenjanından seçilen üyesi Ali Öztunç, MHP'ye RTÜK'te dönüşümlü başkanlık önerisinde bulundu.

 AKP kontenjanından seçilen Davut Dursun ve Hasan Tahsin Fendoğlu ile MHP kontenjanından seçilen Esat Çıplak'ın 6 yıllık görev sürelerinin dolması nedeniyle boşalan RTÜK üyelikleri için Meclis'te seçim yapılmıştı. RTÜK'ün yeni üç üyesi; İlhan Yerlikaya (AKP), Esat Çıplak (MHP) ve Arif Fırtına (MHP) oldu. 9 üyeli üst kurulda AKP'nin üye sayısı 5'ten 4'e düştü. Üst kurulda CHP 2, MHP 2 ve HDP ise 1 üye ile temsil ediliyor. Böylece yıllar sonra AKP'nin RTÜK'teki çoğunluğu sona erdi.

Yerlikaya (AKP), Öztunç (CHP) ve Çıplak (MHP) ve Ersin Öngel (HDP) RTÜK Başkanlığı için aday olmuştu.

CHP, MHP'Lİ ÜYE LEHİNE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre, RTÜK Başkanlığı için bugün yapılan seçimde, CHP'li Öztunç, dönüşümlü başkanlık formülü çerçevesinde MHP'li üye lehine adaylıktan çekildi. Öztunç, muhalefet bloğundan bir ismin başkan olması için 'fedakarlık yaptığını' söyledi.

Yapılan oylamada Yerlikaya (AKP) 4, Çıplak (MHP) 4 ve HDP'nin adayı Öngel 1 oy aldı. Hiçbir aday gerekli olan 5 oyu alamadığı için başkan seçilmedi. Başkanlık seçimi gelecek hafta yapılacak üst kurul toplantısında yenilenecek. HDP'li üyenin 1 oyu kilit nitelik kazandı.

Böylece CHP'li iki üye, MHP'li adaya oy vermiş oldu.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 16:37
YORUM EKLE