Radyo Ses ve Radyo Dünya'nın kapılarına mühür vuruldu

Mersin'de yayın yapan Radyo Ses'in yayını durdurularak kapısına mühür vurulurken, Adana'da yayın yapan Radyo Dünya'ya ise polis baskını gerçekleşti

Radyo Ses ve Radyo Dünya'nın kapılarına mühür vuruldu

Radyo Televizyon Üst Kurulu'nun (RTÜK) Başbakanlık kararıyla Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde yayımlanan 668 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Türksat üzerinden yayın yapan aralarında Hayatın Sesi, TV 10, Van TV, Jiyan TV, Azadi TV ve Zarok TV'nin de bulunduğu 10'un üzerinde televizyon kanalının yayını durmasının ardından bu sabah da bir radyonun kapısına mühür vuruldu.

Mersin'de yerel yayın yapan Rodya Ses'in Akdeniz ilçesinde bulunan merkezinin kapısına muhür vuruldu.

DİHA'nın aktardığı habere göre; dün gece içeride hiçkimsenin bulunmadığı saat 23.45 sıralarında radyoya gelen polisler, kapıyı kırarak içeri girdi. İçerde yaptıkları aramanın ardından yayını kesen polisler, daha sonra kapısına mühür vurdukları radyodan ayrıldı.

Vurulan mühürde ise gerekçe olarak şu ifadeler yer aldı: "Radyo Televizyon Üst Kurulu İzinle Tahsisler Daire Başkanlığı'nın 28 09 2016 tarih ve E-25717 sayılı yazı ile 22072016 tarih ve 668 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 2. maddesi 4. fıkrası uyarınca Radyo Ses isimli radyonun yayını kesilerek kapısı mühürlenmiştir."

RADYO SES ÇALIŞANI: SESİMİZİ ULAŞTIRMAK İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

"Öyle bir ülkede yaşıyoruz ki, sen gerçekleri söylediğinde ya seni tutukluyorlar, gazeteci isen gazeteni kapatıyorlar, radyo ise yayının durduruluyor" diyen Radyo Ses çalışanı Fatma Ölmez, yeniden yayın yapmak için ellerinden geleni yapacaklarını dile getirdi. Her türlü hukuki haklarını kullanacaklarını hatırlatan Ölmez, "Yeniden halkımıza sesimizi ulaştırmak için mücadele edeceğiz" diye konuştu.RADYO DÜNYA'YA POLİS BASKINI

Mersin'de bulunan Radyo Ses'in dün kapısına mühür vurulurken, Adana'da yerel yayın yapan Radyo Dünya'ya ise polis baskın yaptı. 

Adana'nın Seyhan ilçesinde bulunan merkez binasında arama yapan polisin radyonun yayınını keseceği öğrenildi. 

4 saat boyunca içeride yapılan aramaların ardından Radyo Dünya'nın kapısına da mühür vuruldu.

DİHA'ya konuşan Radyo çalışanı Ünal Can, kararda "Radyo Televizyon Üst Kurulu İzinle Tahsisler Daire Başkanlığı'nın 28 09 2016 tarih ve E-25717 sayılı yazı ile 22072016 tarih ve 668 sayılı kanun hükmünde kararnamenin 2. maddesi 4. fıkrası uyarınca Radyo Dünya isimli radyonun yayını kesilerek kapısı mühürlenecektir" dedi.

Radyo Dünya'nın kapısına mühür vurularak sesinin kesildiği ve bu karar ile ilgili herhangi bir evrak verilmediği belirtiliyor.


 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2016, 18:52
YORUM EKLE