PEN: Hiçbir dönemde, hiçbir ülkede bu kadar yazar hapsedilmedi

OHAL sürecinde gazetecilere yönelik hak ihlallerine ve tutuklamalara dikkat çekildi

PEN: Hiçbir dönemde, hiçbir ülkede bu kadar yazar hapsedilmedi

Uluslararası PEN Başkanı Jennifer Clement imzası ile yapılan açıklamada, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yaptığı Adalet Yürüyüşü için " tarihi bir aydınlık ve cesaret anıydı" ifadelerine yer verildi.

"Türkiye: İfade Özgürlüğüne Sahip Çık" başlığı ile yayınlanan bildiride, "Türkiye, Çin ve Eritrea toplamını da geçerek dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine çevrildi. PEN’in neredeyse 100 yıllık tarihinde hiçbir dönemde, hiçbir ülkede bu kadar yazarın hapsedildiği kaydedilmedi." denildi.

Bir çok dilde ve Türkçe olarak da yayınlanan PEN'in açıklaması şöyle: 

 ‘15 Haziran – 9 Temmuz arası süren Adalet Yürüyüşü tarihi bir aydınlık ve cesaret anıydı. Dünya onbinlerce insanın Türkiye’nin özgürlüklerini yeniden kazanmak için Ankara İstanbul arası 450 kilometre yürüyüşünü saygıyla izledi. Türk hükümeti ve yargısının insanların bu cesur adalet çağrısına kulak vermesini umuyoruz.’

 17 Temmuz 2017 – Bir sene önce bugün, kanlı bir darbe teşebbüsü Türkiye’de iki yüz üzerinde insanın hayatını kaybetmesine ve binlerce insanın yaralanmasına sebep oldu. Türk yetkililerin bu trajik olayların sorumlularını işledikleri suçlar için yargılamak sorumluluğu olsa da, OHAL sürecinde yürütmeye koyulan eşi görülmemiş baskılar ve yasaklar geniş bir yelpazeye yayılan muhalif seslerin neredeyse büsbütün susturulması ile sonuçlandı.

"HİÇBİR DÖNEMDE, HİÇBİR ÜLKEDE BU KADAR YAZAR HAPSEDİLMEDİ"

Temmuz 2016’dan bu yana 160’dan fazla medya kuruluşu ve yayınevi kapatıldı. 165’in üzerinde gazeteci ve medya çalışanı tutuklu yargılama ile cezaevlerine gönderilmesiyle Türkiye, Çin ve Eritrea toplamını da geçerek dünyanın en büyük gazeteci hapishanesine çevrildi.

PEN’in neredeyse 100 yıllık tarihinde hiçbir dönemde, hiçbir ülkede bu kadar yazarın hapsedildiği kaydedilmedi. 145,000’den fazla kamu personeli ivedilikle işlerinden edilirken 47,000 kişi tutuklu yargılamaya tabi tutularak hapsedildi. Türkiye’nin Kürt popülasyonu Kürt gazetecilerin ve milletvekillerinin tutukluluğuyla, kapatılan Kürtçe medya organları ve seçilmiş yerel temsilcilerin zorunlu değişimiyle bütün bu baskılardan orantısız etkilendi.

Bu istatistikler yalnızca sayılardan çok fazlası. Bu insanlar, Türk yetkililerin eleştiriyi bastırmak ve muhalefeti susturmak için olağanüstü hali suiistimal etmeleri sonucu hayatları alt üst olmuş insanlar.
Darbe teşebbüsünden bir sene sonra, dünyanın dört bir yanındaki PEN Merkezleri ve üyeleri, Türk yetkililere bir an önce bu geniş kapsamlı yasakları ve baskıları durdurmaları, OHAL’i sonlandırmaları ve herhangi bir özgür ve adil toplumun temel taşı olan ifade özgürlüğüne sahip çıkmaları için çağrıda bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2017, 12:27

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER