OHAL'le kapatılan YÖN Radyo'ya ünlü türkücülerden destek: Türküler kapatılamaz!

Olağanüstü Hal sürecinde çıkarılan KHK kapsamında kapatılmıştı

OHAL'le kapatılan YÖN Radyo'ya ünlü türkücülerden destek: Türküler kapatılamaz!

Olağanüstü Hal sürecinde çıkarılan KHK kapsamında kapatılan çok sayıda televizyon ve radyo arasında yer alan, ağırlıkla Alevi kesime hitap eden,  sahibi CHP’li olan YÖN Radyo’ya ünlü türkücülerden destek geldi.
 
23 yıldır yayın yapan ve Türkiye’nin ilk “Türkü Radyosu” olan YÖN Radyo hakkında verilen kapatma kararı toplumun değişik kesimlerini bu kararın düzeltilmesi yönünde birleştirdi. Yön Radyo dinleyicileri 444 1 178 numaralı Alo RTÜK hattını arayarak, Yön Radyo’nun toplumu birleştiren türkülerin sesi olduğunu ifade ederek kapatma kararının geri alınmasını istiyorlar.
 
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TBMM açılış resepsiyonunda yaptığı açıklamada kapatma kararı verilen bazı TV ve radyolarla ilgili RTÜK’ten yeni bir değerlendirme isteyeceklerini açıklamıştı.
 
Kurtulmuş’un bu açıklaması Yön Radyo dinleyicilerinde de kapatma kararının geri alınacağı umudumu artırmış durumda.
 
BirGün’den Derviş Cemal’in haberine göre, Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç ve radyo çalışanları da karar geri alınana kadar radyodaki nöbete devam edeceklerini belirtiyorlar.
 
Siyaset, sivil toplum, Alevi dünyası, sanat dünyasından da kapatma kararına yoğun tepkiler var. CHP Genel Başkanı Yön Radyo’ya destek vermek görevimizdir derken, CHP İstanbul İl Başkanlığı, CHP’li ilçe başkanları ve belediye başkanları Yön Radyo’yu ziyaret ederek desteklerini ifade ediyorlar.
 
TÜRKÜLERİN USTALARI: TÜRKÜLER KAPATILAMAZ
 
Aralarında Arif Sağ, Yavuz Top, Erkan Oğur, Sabahat Akkiraz, Edip Akbayram, Muharrem Temiz, Özdemir Erdoğan, Cahit Berkay, Sadık Gürbüz, Mazlum Çimen’in de bulunduğu türkülerin ustaları ortak bir açıklama yaparak “Türküler Kapatılamaz” dediler.
 
Ortak açıklama şöyle:
 
“Yön Radyo, ülkemizin en ortak değeri olan Türkülerin sesidir. OHAL gerekçe gösterilerek Yön Radyo hakkında kapatma kararı vermek biz sanatçıların da sesinin kesilmesi anlamına gelmektedir. Bizler aşağıda imzası olan sanatçılar, bu haksız, yanlış kararın kabul edilemez olduğunu belirtir, derhal düzeltilmesini talep etmekteyiz."

İmza koyan sanatçılar:
 
Arif Sağ, Erkan Oğur, Sabahat Akkiraz, Yavuz Top, Erdal Erzincan, Edip Akbayram, Özdemir Erdoğan, Onur Akın, Muharrem Temiz, Hüseyin Turan, Ali Rıza Binboğa, Cahit Berkay, Rahmi Saltuk, Ahmet Koç, Ender Balkır, Burhan Şeşen, Hilmi Yarayıcı, Tolga Sağ, İsmail Hakkı Demircioğlu, Sadık Gürbüz, Aynur Haşhaş, Leyla Ünver, Gülay, Mazlum Çimen, Beyhan Aksoy, Ali Haydar Timisi, Bahar Alkaya, Nilüfer Akbal, Adile Yadırgı, Güler Gültekin, Atilla Meriç, Kemal Kaplan, Nurdan İpek, Pınar Aydınlar, Coşkun Demir, Aynur Güneş, Fırat Başkale, Cihan Çelik, Hüseyin Uğurlu, Yaşar Aydın, Eda Doğanay, Nurettin Güleç,Tunay Bozyiğit.
 
ALEVİLER: ÇOK ÜZÜLDÜK
 
Alevi dünyasının önde gelen kurumları da yaptıkları açıklamalarda Türkülerin Anadolu kültürün birleştirici gücü olduğunu belirterek Yön Radyo hakkındaki kapatma kararı bizi çok üzdü. Bu karar bir an önce düzeltilmelidir, dediler.
 
Muharrem Ercan (Karacaahmet Sultan Vakfı Başkanı): Çok yanlış bir şey yapılıyor. Yön Radyo, tertemiz bir kurumdur.
 
Mehmet Çamur (Şahkulu Sultan Vakfı Genel Başkan): Olacak iş değil. Kapatma kararı bir an önce kaldırılmalıdır. Yön Radyo, cumhuriyetimizi savunan bir radyo. Ne bölünmeye ne de mezhepçiliğe taraftır. Bu karar kabul edilemez, kabul edilemez, kabul edilemez.
 
Celal Fırat (Garipdede Dergahı, Cemevi Başkanı): Yön Radyo, bizim kültürümüzün can damarıdır. Türkülerimiz birliğimizin teminatıdır.
 
Kazım Akşahin (Eriklibaba dergahı Cemevi Başkan Yardımcısı): Bu kararı çok garipsiyoruz. Böyle bir radyonun hiç ilgisi olmadığı suçlamalara muhatap olması çok yanlıştır. Yön Radyo bir kültür ve türkü kanalıdır. Bizim sesimizdir.
 
YAYINCILARDAN TAM DESTEK
 
Yön Radyo'yu ziyaret eden RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı ve RATEM Yönetim Kurulu Üyesi Yüksel Mansur Kılınç'la görüştü.
 
Yusuf Gürsoy, Yön Radyo hakkındaki kapatma kararıyla ilgili şunları söyledi:
 
“Yön Radyo, 23 yıllık yayın yaşamıyla radyo, televizyon dünyasının çok önemli bir kurumudur. Türkü radyosu olarak her zaman ülkemizin birliğini ve en ortak değerlerini savunmuştur. Yön Radyo, şimdiye kadar uyarı cezası bile almamış nadir yayın kuruluşlarından biridir.
 
Yön Radyo Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Mansur Kılınç, RATEM'in kurucusu, RATEM'de her kademede görev yapmış, halen de yönetim kurulu üyemizdir.
 
Böyle köklü bir yayın kuruluşu ile ilgili verilen bu kararın düzeltileceğine yürekten inanıyoruz.”
 
 

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER