‘O benim kameramanım’ davası yarın

Basın açıklamasını ve ardından gelen polis saldırısını görüntülediği sırada gözaltına alınan gazeteci Baran Ok hakkında ‘terör örgütüne üye olmak’ iddiasıyla dava açıldı

‘O benim kameramanım’ davası yarın
KURDSAT Diyarbakır Temsilcisi Ferat Mehmetoğlu’nun, kameraman arkadaşı Baran Ok’u polislerin elinden almak için “O benim kameramanım, onu bırakın” isyanı 2015 yılının son günü 31 Aralık’ta kameralara yansımıştı. Ferat Mehmetoğlu, Baran Ok’u polislerin elinden almak için zırhlı aracın önüne geçse de Baran Ok gözaltına alınmış ve dört gün boyunca gözaltında kalmıştı. Denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakılan Baran Ok’un ilk davası yarın başlıyor. 

7,5 ila 18 yıl arasından hapsi istenen Baran Ok, ‘Terör örgütüne üyelik’ iddiasıyla hakim karşısına çıkarılacak. Ok’un davası Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesinde saat 10.00’da başlayacak.

‘O BENİM KAMERAMANIM’ 

Dava öncesi Evrensel’e konuşan Baran Ok, elinde kamera olmasına rağmen bilinçli olarak gözaltına alındığını belirtti. Bölgede gazetecilere yönelik şiddetin artık haber değeri taşımadığına dikkat çeken Ok “Empati kurmak çok önemli, Yalnızlaşmamak lazım” dedi.

Baran Ok “O benim kameramanım, onu bırakın” sözlerini hafızamıza kazımamıza neden olan olayları ve gözaltına alınma sürecini gazetemize anlattı.

“O gün bombalı bir saldırı oldu ve bir polis yaralandı. Bombanın nereden geldiğini de bilmiyorum. O gün benimle birlikte 24 kişi gözaltına alındı birisi tutuklandı. O gün biz orada haber takip yapıyorduk. Ben kameramandım, ve gün boyu canlı yayın yaptık. Sırt çantamın içinde canlı yayın için kullandığımız cihazlar vardı. Bir anda çok yoğun bir müdahale oldu. Ben yaklaşık bir senedir sahada görev yapıyordum ancak bu müdahale şu ana kadar hiç tanık olmadığım bir yoğunluktaydı. Ben bu müdahale esnasında takla attım yere düştüm. Yerler buzlu olduğu için düştüm ve gözümden yaralandım. Gözlerim kapalı bir şekilde kendimi korunaklı bir yere aldım. O sırada arbede çıktı. O anda yaşananları görüntülemek istedim. Kameramı silmeye çalıştım ve o anda yüzleri kar maskeli iki polis geldi ve seni götürüyoruz dediler. Polise ‘Ben gazeteciyim benim kameram var’ dedim. Ancak onlar kameramı bırakmamı istedi. Sonradan anladım ki gazeteci olduğumun anlaşılmamasını istediler.”

“Ferhat ağabeyin direnişi olmasaydı, ben gündem olmayacaktım” diye konuşan Baran Ok  “Habere giderken biz haber olduk. Ferhat o direnişi göstermeseydi kaybolmuştum. Haber Nöbeti inisiyatifi de o süreçten sonra başladı zaten. Direniş batıdaki gazetecilerin bizi hatırlamasına neden oldu. Bizlerin de haber değeri taşıdığımıza neden oldu. Empati kurmak çok önemli, bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın felsefesi birgün gelir sizi de ısırır” diyerek gazetecilere dayanışma çağrısında bulundu.

(Kaynak: Evrensel)

Güncelleme Tarihi: 04 Nisan 2016, 18:01
YORUM EKLE