NYT: Erdoğan ve medyadaki yandaşları bizi hedef gösteriyor

New York Times gazetesi Erdoğan'ın hedef gösterdiği diğer gazetecileri de hatırlattı...

NYT: Erdoğan ve medyadaki yandaşları bizi hedef gösteriyor

The New York Times gazetesi, geçtiğimiz günlerde yayınlanan haberlerinden dolayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Akit, Akşam ve Takvim gibi gazetelerin kendilerini ve İstanbul muhabirleri Ceylan Yeğinsu’yu artan bir hiddetle açıkça hedef gösterdiğini yazdı.

The New York Times, Türkiye’nin kaçak IŞİD petrollerinin güzergahı olduğu yolundaki haberlerine tepki gösteren Erdoğan’ın, Ceylan Yeğinsu’nun Türkiye üzerinden IŞİD’e katılımlarla ilgili bir haber yapmasının ardından çok daha öfkelendiğini dile getirdi. Erdoğan’ın gazetecileri rutin bir şekilde azarladığını ve hatta düşman olarak kabul ettiklerini mahkemeye verdiğini hatırlatan gazete, Türkiye’nin gazeteciler için ‘düşmanca bir ortam’ olarak bilinmesine rağmen Erdoğan ve destekçilerinden gelen tepkinin aşırı bulunduğunu belirtti.

Rick Gladstone imzasını taşıyan haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın gazetelerin Yeğinsu’nun fotoğrafını ön sayfadan paylaştığına dikkat çekildi. Haberde Akit, Akşam ve Takvim gibi gazetelerin Yeğinsu’ya ilişkin yaptıkları haberlere değinildi. Bu gazetelere göre Yeğinsu’nun Erdoğan’a çamur atarak ‘algı operasyonu’ yapmak ve IŞİD destekçisi gibi göstermek amacında olduğu iddiası vurgulandı. Ayrıca Yeğinsu’nun e-posta ve sosyal medya üzerinden tehdit edildiği vurgulandı.

FOTOĞRAFIN KALDIRILMASINA RAĞMEN TEPKİ DİNMEDİ

Erdoğan’ın söz konusu haberler için “alçakça, adice ve edepsizlik” şeklinde ifadeler kullandığını kaydeden Gladstone, şikayetler üzerine yanlış girilen fotoğrafın ivedi bir şekilde web sitesinden kaldırıldığı ve düzeltme yayınlandığını belirtti. Ayrıca The New York Times Yayın Editörü Dean Baquet’in de yazılı bir açıklama yaparak ne fotoğrafta ne de haberin içeriğinde Erdoğan’ın IŞİD’e destek verdiğinin ima edildiğini vurguladığını hatırlattı. Buna rağmen tepkilerin dinmediğine dikkat çeken Gladstone, Akit’in fotoğrafın kaldırılmasını “New York Times tükürdüğünü yaladı.’ şeklinde okuyucularına duyurduğunu belirtti.

Haberde New York merkezli Gazetecileri Koruma Derneği (CPJ) Başkanı Joel Simon’un görüşlerine de yer verildi. Simon konuyla ilgili, “Bu bir stratejik saldırı olabilir; ama şunu da unutmamak gerekir ki Erdoğan çok alıngan birisi. Eleştirileri çok kişisel algılıyor.” ifadelerini kullandı.

HEDEF GÖSTERİLEN DİĞER GAZETECİLER HATIRLATILDI

Haberde ayrıca, son zamanlarda Türkiye’de çalışan bir dizi gazetecinin Erdoğan ve mütefikleri tarafından devamlı eleştirildiği dile getirildi. Erdoğan’ın The Economist muhabiri Amberin Zaman için, “Orada da gazeteci kılıklı bir militan çıkmış. Edepsiz bir kadın. Haddini bil” şeklindeki sözlerinin hatırlatıldığı haberde, Todays Zaman Genel Yayın Yönetmeni Bülent Keneş’in attığı tweetlerden dolayı Erdoğan tarafından mahkemeye verildiği ifade edildi.

CNN International muhabiri Ivan Watson, BBC’den Selin Girit ve Rengin Arslan’ın da Erdoğan ve destekçisi medya tarafından eleştirilen diğer isimlerden olduğu kaydedildi.

KERRY, 'IŞİD PETROLÜ TÜRKİYE ÜZERİNDEN SATIYOR' DEMİŞTİ

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki gösterdiği Türkiye’nin kaçak IŞİD petrollerinin güzergahı olduğu yolundaki haberlerini ABD Senatosu’nda gerçekleşen bir oturumda doğrulamıştı. Kerry, IŞİD’in kaçak petrollerini Lübnan ve Türkiye üzerinden sattığını ifade etmişti. (grihat.com)

 

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2014, 22:24
YORUM EKLE