"Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası sona erdi

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası bugün sona erdi

"Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası sona erdi

Özgür Gündem gazetesi ile dayanışmak amacıyla 3 Mayıs Dünya Basın Günü'nde başlatılan "Nöbetçi Genel Yayın Yönetmenliği" kampanyası sona erdi. Kampanyayı şimdiye kadar 100 gazeteci, aydın, akademisyen, siyasetçi gibi çeşitli kimliklere sahip kişiler devralırken, bundan sonra ise gazetenin Genel Yayın Yönetmenliğini Zana Kaya üstlenecek.

Özgür Gündem Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, "Bu dönemde başlıca hedeflerden biri özgür basın geleneği oldu. Bunu en önemli temsilcisi de Özgür Gündem'di. Dolayısıyla bu süreçte yoğun baskı sürecine maruz kaldık. Genel yayın yönetmenleri ve yazı işleri müdürümüze yönelik tehditler vardı. Özgür basının diğer basın kurumlarına yönelik de baskılar sürdü. Özgür basın 90'lardan bu yana mücadele etmeye devam ediyor. Biz bu çerçevede bütün baskılara karşı daha güçlü bir cevap vermek için bir dayanışma kampanyası başlattık" dedi.

Gazetelerine yönelik yayın yapamayacak kadar yoğun davaların açıldığına dikkat çeken Kaya, kampanyanın bu kadar sahipleneceğini tahmin etmediklerini söyledi.

'KAMPANYA FARKLI BİÇİMLERDE DEVAM EDECEK'

Dayanışmanın amacına ulaştığını düşündükleri için kampanyayı sonlandırdıklarını söyleyen Kaya, "Ancak tamamen bir sonlandırma değil. Güçlü dayanışma ağı başka biçimde başka formatlarla sürecek. Çünkü özellikle 15 Temmuz'dan sonra basına dönük baskılar çok daha ciddi ve hayati bir hal aldı. Yayın yapma hakkı tehlikesi hala devam ediyor. Bundan sonra bu dayanışma ağı çok daha güçlü ve başka biçimlerle sürecek. Bu tehlike büyüdükçe bizim de mücadelemiz, mevcut karşı koyuşumuz artacaktır" diye konuştu.

Başlattıkları kampanyanın özgür basın geleneğinin Türkiye halklarının gerçek sesi olduğunu ortaya koyduğunu belirten Kaya, özgür basının Türkiye toplumunun gerçeğe ulaşmasının en önemli kanalı olduğunu vurguladı.

Kaynak: DİHA

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2016, 10:01
YORUM EKLE