'Neşe Düzel'in barışa karşı olduğuna inanamam!'

Murat Belge, ‘ben yazmaya devam edeceğim’ diyor…

'Neşe Düzel'in barışa karşı olduğuna inanamam!'

Tarihinin en şiddetli depremini yaşayan Taraf'ın kıdemli yazarı Murat Belge, gazetesindeki ayrışmayı yorumladı. Belge "ben de anlamaya çalışıyorum" dedi...

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Akil İnsanlar Heyeti Üyesi Murat Belge, Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı.

Taraf'ta yaşanan depremi de değerlendiren Belge “Taraf'ta “demokrasi mi barış mı?” diye bir tartışma çıktı. Taraf, çıkmaya başladığı günden beri gündemi belirleyen bir gazete. Bugünkü durumu bu yüzden çok acıklı ama ben yazmaya devam edeceğim” dedi.

NEŞE DÜZEL'İN BARIŞA KARŞI OLDUĞUNA İNANAMAM”

Taraf'ta ne olduğunu bilmiyorum, çeşitli suçlamalar oldu. AK Parti iktidar olduğunda “cumhuriyetçi miyiz demokrasici miyiz?” diye bir tuhaf tartışma çıkmıştı. Şimdi Taraf'ta da “demokrasi mi barış mı?” diye bir tartışma çıktı. Şu anda sanki barış değil de demokrasi isteyenler ön planda gibi bir durum var. Elbette Neşe Düzel barış istemiyor gibi bir şeye inanamam. Oral faşist, demokrasi istemiyor gibi bir şeye inanmama da imkan yok. Açıkçası durumun içinden çıkamadım, umarım önümüzdeki günlerde ne olduğunu anlarım.

“TARAF'IN DURUMU ÇOK ACIKLI”

Taraf, çıkmaya başladığı günden beri gündemi belirleyen ve Türkiye'nin birtakım dönemeçleri dönmesinde çok büyük payı olan bir gazete. Bugünkü durumu bu yüzden çok acıklı. Ben “Benim burada bir işim yokmuş. Ben burayı bir şey sanıyordum ama öyle değilmiş” dedirtecek bir şey olana kadar yazmaya devam ederim. Şu anda böyle bir durum yok. İstifa edenlerden sadece Alper'le konuştum. Onlarda şu açmaz nedeniyle ayrıldım gibi bir gerekçe değil de bir birlikte hareket etme durumu var sanırım.

“YAŞANAN TAKSİM'İ SİZE VERMEYECEĞİZ İNATLAŞMASI”

1 Mayıs kutlamalarında yaşananları da değerlendiren Belge şöyle konuştu: Türkiye'de bir gelenek var. Evet demektense hayır demek, yasak koymak. Taksim Meydanı pekala çok sayıda insanı alabilirdi. Sol da hep itilip kakıldığı için 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlamak istedi. Bu da anlaşılabilir bir şey. Simge meraklısı bir toplumuz, yaşanan da "Taksim'i size vermeyeceğiz" inatlaşması aslında. Bence sendikaların tavrı aşırı bir inatlaşma, konu tartışılabilirdi. Bu sendikacılığın raconunu bozmazdı. Ancak tedbirler de yasaklar değil izin vermeler üzerine kurulmalı.

“CHP BUGÜN YAPTIKLARINI SOL DEĞERLER İÇİN YAPMADI”

Belge, bugün yaşananlar karşısında CHP'nin tavrını da şöyle yorumladı: CHP 'nin bir ne olduğuna dair söylediği bir şey var, bir de sahiden ne olduğu var. CHP"sosyal demokrat"ım diyor, böyle bir iddiası var ama yaptığı işlere baktığınız zaman böyle bir durum olmadığı anlaşılıyor. CHP merkeziyetçi, baskıcı, milliyetçi rejimi kuran parti ve rejimin değişmesine de tamamen karşı. CHP sadece AK Parti'nin her yaptığına karşı dozu yükselterek muhalefet ediyor. CHP'nin bugün yaptıklarını da sol değerler için yaptığına inanmıyorum. (Gazeteciler.com)

Güncelleme Tarihi: 03 Mayıs 2013, 12:31
YORUM EKLE