Nedim Şener'e bir beraat daha

Şener, "Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" adlı kitabı yüzünden yargılandığı davada beraat etti.

Nedim Şener'e bir beraat daha

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, sanık Nedim Şener ve avukatı katıldı. 
Duruşmada mütalaa veren Cumhuriyet Savcısı Atilla Ayvacı, "Hrant Dink Cinayeti ve İstihbarat Yalanları" isimli kitabın bir bütün olarak incelendiğinde, sanık Nedim Şener’in bu kitabı, büyük yankı uyandıran Hrant Dink cinayetiyle ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirmek ve gazetecinin görevi icabıyla yazdığının anlaşıldığını söyledi.

DİNK CİNAYETİNDEN 3 MAHKUMİYET 

Duruşmada söz alan sanık Nedim Şener, Hrant Dink’in ve ailesinin AİHM’E açtığı davalar nedeniyle Türkiye’nin 3 kez mahkum edildiğini belirterek, "Bunlardan bir tanesi ifade özgürlüğünün tanınmadığıdır. Cinayet konusunda etkin bir kovuşturma yapılmadığı ve hiçbir kamu görevlisinin yargı önüne çıkarılmamasını örnek göstermiştir. Dolayısıyla AİHM, kitapta ele aldığımız konulara yakın bir karar vererek, kitabın doğru bir çalışma olduğunu teyit etmiştir. Beraatımı istiyorum" dedi.
 
Hakim Sevim Efendiler, sanığın Ramazan Akyürek’e hakaret kastıyla hareket, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini alenen ifşa etmek suçlarının yasal unsurlarının oluşmadığından sanık Nedim Şener hakkındaki tüm suçlardan beraatına karar verildiğini açıkladı.

ASIL YARGILANMASI GEREKENLER POLİSLER
 
Adliye çıkışında basın mensuplarına konuşan Nedim Şener, daha önce 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı davadan beraat ettiğini hatırlatarak, "Bu da ikinci beraat kararımız oldu. Bu kitabımız da ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Bu benim aklanmam anlamına geliyor. Dolayısıyla beni suçlayan polisler açısından onların yargılanması gereken bir sonuç gibi duruyor" şeklinde konuştu.
 
A.A

 


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER