MİT TIR'ları dünya basınında: 'AKP'nin yalanları ortaya çıktı'

Fransız Le Monde gazetesi, Cumhuriyet'in soruşturma konusu olan ve ardından da sansürlenen MİT TIR'ları haberini duyurdu

MİT TIR'ları dünya basınında: 'AKP'nin yalanları ortaya çıktı'

Dünyaca ünlü Fransız gazetesi Le Monde, Cumhuriyet'in MİT TIR'ları haberini, "Türk Cumhuriyet gazetesi Türkiye'nin Suriye'deki Esad karşıtı muhalif Cihaddistler'e gönderdiği silahların görüntülerini yayınladı; AKP Hükümet'nin yalanları ortaya çıktı. Gazete hakkında İstanbul savcılığınca soruşturma başlatıldı." diye duyurdu.

Cumhuriyet'ten Süleyman Tosunoğlu'nun haberine göre; Le Monde gazetesinin internet sitesinden duyurduğu haberi şöyle;

"Ocak 2014 tarihinde Türkiye istihbaratı MİT tarafından Suriye'deki Esad karşıtı Cihadist muhaliflere TIR'larla  silah gönderilirken Suriye sınırı yakınlarında jandarma tarafından durdurulup aranmıştı. TIR'larda yapılan aramalarda silahların olduğu ortaya çıkmıştı. Jandarmanın TIR'lara el koymasının ardından devreye Başbakan  Erdoğan girerek TIR'ların serbest bırakılması sağlanmıştı.

"Konuyla ilgili olarak Türk Hükümet'i yapmış olduğu açıklamasında TIR'larda insani yardım için Tıbbi malzeme olduğunu söylemişti. Erdoğan ise yapmış olduğu açıklamalarında paralel bir çetenin komplosu olduğunu belirterek, TIR'ları durdutürarak arama yapan devlet yetkilileri hakkında soruşturma yapılacağını söylemişti.

"Cumhuriyet gazetesinin bugün yayınladığı fotoğraflarda Hükümet'in açıklamalarının aksine Türkiye'den Suriye'ye giden TIR'larda 80 bin adet çeşitli silah ve mühimmatların olduğu görüntüleri ortaya çıktı. Gazetenin bu yayınına Savcılık tarafından soruşturma açıldı. Süriyedeki muhalif Cihadist'lere gönderilen bu silahlardan Cumhurbaşkanı Erdoğan sorumlu tutuluyor."

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2015, 22:19
YORUM EKLE