Meslek örgütlerinden ortak açıklama: Gazetecileri serbest bırakın

Gazetecilerin gözaltına alınmasına tepki

Meslek örgütlerinden ortak açıklama: Gazetecileri serbest bırakın

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan TBMM komisyonunun çalışmalarını takip eden gazeteci Canan Coşkun, belgeselci Kazım Kızıl ve KHK TV gönüllü muhabiri Tuğba Demir, dün Giresun’un Eynesil ilçesinde gözaltına alındı.

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu’nda yer alan Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın-Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK Basın-İş) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), yazılı açıklama yaparak gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Giresun Valiliği’nin adli işlemlerle devam ederken yaptığı açıklamayı eleştiren basın meslek örgütleri, açıklamanın masumiyet karinesi ve adil yargılanma haklarını ihlal ettiğini belirtti.

Açıklamada, “Şüpheli bir ölümün aydınlanması için çalışan gazetecileri karalamaya yönelik, mesleki faaliyetlerini suçlaştırmaya yönelik ifadelerse ifade özgürlüğüne, basın özgürlüğüne ve halkın haber alma hakkına yönelik bir saldırıdır. Giresun Valiliği’ni mesleğini yapan gazetecilere yönelik tehdit, şantaj, tanık korkutma gibi hakikati kararmaya dönük suçlamalardan vazgeçmeye çağırıyoruz. Meslektaşlarımızı serbest bırakın. Gazetecilik suç değildir” denildi.

Güncelleme Tarihi: 15 Kasım 2019, 13:20

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER