Le Monde: Erdoğan ya da iktidar sarhoşluğu

Frnasız gazetesi, Taksim'deki olaylara ve halkın Erdoğan'a tepkisine editör yazısında yer verdi...

Le Monde: Erdoğan ya da iktidar sarhoşluğu

Taksim’deki olayları iki gündür internet sitesinin manşetine taşıyan Fransız Le Monde gazetesi, konuya ilişkin bir editör yazısı da yayınladı.

“Sayın Erdoğan veya iktidar sarhoşluğu” başlığı altındaki editör yazısında, Taksim’deki eylemlerin 10 yıldır iktidarı tekeline alan Erdoğan’a karşı biriken tepkinin kristalleşmesi olduğunu belirtiyor.

Le Monde, “Doğmakta olan bir ‘Türk Baharı’ mı? Taksim, eylemcilerin haykırdığı gibi İstanbul’un ‘Tahrir Meydanı’ mı? Hiç şüphesiz,  bu hafta İstanbul’un büyük merkezi meydanı çevresini saran eylemler, Türkiye’de siyasi bir dönüm noktası olacak” tespitinde bulunuyor

BİRLİK HAREKETİNE DÖNÜŞTÜ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sevdiği bir niteleme olan ‘marjinal’ eylemciler tarafından Gezi Parkı’nı korumak için yapılan gösterinin hükümet başkanının politikalarına karşı geniş bir “birlik hareketine” dönüştüğünü yazan Le Monde, siyasi eşiğin radikal solundan dağına kadar, bu hareketin 10 yıldır iktidarı tekeline alan Erdoğan’a karşı biriken tepkinin kristalleşmesi olduğunu belirtiyor.

Laiklerin tepkisine, dinin kamusal alana sızmasına ve Erdoğan tarafından hükmetmek için bir araç olarak kullanılmasına değinen Le Monde, en son alkol tüketimine getirilen kısıtlamalara dikkat çekiyor.

Ermeni aydın Sevan Nişanyan’a, islam’a ilişkin yazısından ötürü verilen 13 aylık hapis cezasını da hatırlatan gazete, ayrıca Ankara Belediyesi’nin vatandaşları “ahlaka uygun davranmaya” çağırmasını da buna ekliyor.

MAGALOMANYAK PROJELER

Sol ve aşırı sol partiler, öğrenciler ve sendikal organizasyonlara yönelik baskılar, terörizmle mücadele adı altındaki tutuklama dalgalara işaret eden gazete, ayrıca Alevilerin maruz kaldığı ayrımcı uygulamaları da hatırlatarak, “Liste uzun” diyor.

Le Monde, “Hepsi, bir ağızdan, Türk hükümeti başkanını otoriter sapmasına, kaba tarzına, İstanbul’u gülünç bir kılığa sokan megalomanyak şehir projelerine ve yaklaşık 20 yıl önce belediye başkanı olduğu şehirde kurduğu klanik siteme tepki gösteriyor” diye yazıyor.

BASIN ERDOĞAN’IN ENSTRÜMANI OLDU

Erdoğan’ın seçimlerden aldığı güçle, tüm iç muhalefetten kurtulmaya çalıştığına işaret eden gazete, “Kendisine bir zamanlar karşı olan ordu, bürokratik ve adli aygıt ile basın bugün AKP ve başkanının hizmetindeki enstrümanlardır” dedi.

Gazete devamla şu yorumu yapıyor:

“Böylece, Taksim’de olaylar yaşandığı sırada, televizyon kanalları Sayın Erdoğan’ın tütüne karşı mücadele günü düzenlediği bir konferansı gösteriyordu. Erdoğan’ın iktidara gelişinden bu yana efektifleri üçe katlanan güvenlik güçleri, göstericilere karşı tam bir cezasızlık içerisinde görülmemiş düzeyde bir şiddet örneği sergilediler.”

“Anayasa reformu yaptıktan ve Türkiye’yi başkanlık rejimine doğru değişime koyduktan sonra, 2014’te Erdoğan’ın elde etmek istediği Cumhurbaşkanlığı’dır” diyen gazete, bunun çoğu kişiyi ürküttüğünü kaydediyor. (ANF)

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2013, 21:13
YORUM EKLE