Kılıçdaroğlu'ndan Digitürk abonelerine: Aboneliğinizi iptal edin

Digitürk'ün 7 televizyon kanalını yayın platformundan çıkarmasına Kılıçdaroğlu’ndan tepki

Kılıçdaroğlu'ndan Digitürk abonelerine: Aboneliğinizi iptal edin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gülen grubuna yakınlığıyla bilinen TV kanallarının Digitürk’ten çıkarılmasına tepki gösterdi. Kararı aldıran savcıyı “Cumhuriyet’in değil iktidarın savcısı” diye eleştiren CHP lideri, abonelere ise uygulamadan vazgeçilmemesi halinde ‘iptal’ çağrısı yaptı.

Kılıçdaroğlu, ''Mahkeme kararı olmadan Digitürk bunu uygulamaya koyduysa açıkça vatandaşlarıma çağrı yapıyorum, aboneliğinizi derhal sonlandırın. Eğer zorluk çıkarırlarsa en yakın baroya veya CHP il, ilçe örgütüne başvurun, her türlü hukuk desteğini size verecektir'' dedi.

Hürriyet’te yer alan habere göre Kılıçdaroğlu, Uşak yolunda şöyle konuştu:

BASKI YENİ BİR EVREDE

“Medya üzerindeki baskı yeni bir evreye ulaştı. Bir savcının yazısı ile 7 kanalın Digitürk’ten çıkarılmasına karar veriliyor. Bu yazıyı yazan savcı açıkça hukuku, anayasayı, yasaları çiğnemiştir. Bu yazıyı yazmakla, Cumhuriyet’in değil iktidarın savcısı olduğunun göstermiştir. Mahkeme kararı almadan, bu tür bir uygulamanın yapılması açıkça iktidarın isteğini yerine getirmek amaçlıdır. Biz zaten yargının bağımsız ve tarafsız olmadığını biliyoruz, bu olay da yeni bir somut örnektir.

DAVUTOĞLU’NU KUTLUYORUM

Bu karar aslında AKP iktidarının ne denli panik içinde olduğunu da gösteriyor. İsteyen istediği kanalı izler, yasak getirerek izlenmesinin engellenmesi düşünülüyorsa bunu başaramayacaklarını herkes biliyor. Bunların dünyadan haberleri bile yok. Beni üzen bir başka konu da Türkiye’nin giderek dünyada zedelenen imajına bu uygulamanın da katkı yapmasıdır. Gazetecilere saldırı yapıldığı, medyaya yeni yasakların getirildiği bir süreci yaşıyoruz. Baskıcı hiçbir hükümet başarılı olamamıştır. Yasak getirerek iktidarlarını sürdürmek istiyorlar ama korkunun ecele faydası yoktur. Davutoğlu hukuk ve yargı konusunda muhalefet partisi lideri gibi konuşuyor; geçmiş 13 yılı reddediyor, yargının bağımsızlığının elinden alındığını da itiraf ediyor, kutluyorum. Biraz daha fazla konuşursa Saray’ı kızdıracak. Bu uyarıyı da yapmak istiyorum. Yasak oy kaybetme kaygısı ile alınan bir karardır.

ABONELİKLERİ SONLANDIRIN

Mahkeme kararı olmadan Digitürk bunu uygulamaya koyduysa açıkça vatandaşlarıma çağrı yapıyorum, aboneliğinizi derhal sonlandırın. Eğer zorluk çıkarırlarsa en yakın baroya veya CHP il, ilçe örgütüne başvurun, her türlü hukuk desteğini size verecektir. Digitürk yöneticilerinin de bundan ders çıkarması lazım. Orası iktidarın borusunu öttürdüğü bir mekan değildir ve olmamalı. Uygulamayı düzeltmezse ben hemen Ankara’ya dönüşte gereğini yapacağım.

GOBELS TAKTİKLERİ BUNLAR

Gobels, ‘Gazeteciler, piyano tuşları gibi olmalı, hangi tuşa basarsak o sesi çıkarsın’ diyordu. Aynısını istiyorlar. Yapmayınca ölümle tehdit ediyor, baskı uyguluyor, patronlara ceza kesiyor ve de saldırıp dövdürüyorlar. Gobels taktikleri bunlar.”

ALLAH AŞKINA BİR DERS VERİN

“Milli irade 7 Haziran’da tecelli etti; AKP 3 aylık koalisyon önerdi. Hükümet kurdurmadılar. Allah aşkına şunlara ders verin, iktidardan indirin. Medyaya baskı devam ediyor. Bakın Star Medya Grup Başkanı’na saldırı yapıldı. Davutoğlu’na sesleniyorum: Size destek veren bir gazetenin yöneticisinin arabasına 20 kurşun sıkılıyor, hangi gerekçeyle failleri yakalamıyorsunuz? Yakalamazsanız baskı var demektir.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2015, 11:34
YORUM EKLE