Kapatılan TV ve radyo çalışanlarının kurduğu 1HaberVar’a soruşturma

Konukların programlarda yaptıkları değerlendirme ve yorumlar 'PKK propagandası' sayıldı

Kapatılan TV ve radyo çalışanlarının kurduğu 1HaberVar’a soruşturma

Cumhuriyet Savcılığı, 1HaberVar Platformu hakkında “Basın yayın yoluyla PKK propagandası” yaptığı iddiasıyla soruşturma başlattı.

Savcılık, konukların programlarda yaptıkları değerlendirme ve yorumları 1HaberVar’ın “propaganda yaptığına” kanıt olarak gösterdi.

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan televizyon ve radyo çalışanlarının biraraya gelerek oluşturduğu 1HaberVar Platformu hakkında “Basın yayın yoluyla PKK propagandası yapmak” suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 16 Nisan referandumundan bu yana 1HaberVar’ın adım adım takip edildiği de ortaya çıktı. Söz konusu tarihten bu yana platformda yayınlanan onlarca program, basın açıklaması, miting ve çeşitli etkinlikler soruşturma dosyasına “delil” olarak konuldu.
 
DELİL: KONUKLARIN YORUMLARI
 
Savcılık, 1HaberVar’a yönelttiği suçlamaları kanıtlamak için ise programlara katılan konukların yorumlarını gösterdi. Platforma yöneltilen suçlamalar yayınlanan programlara konuk olan siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin güncel konularla ilgili yaptığı değerlendirme ve yorumlara dayandırıldı. Konukların bölge kentlerinde yaşanan hak ihlalleri, cezaevlerindeki açlık grevleri ve siyaset dünyasındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri, 1HaberVar’ın “propaganda yaptığına” delil olarak gösterildi. Konukların Kürdistan kelimesini kullanması da propaganda sayıldı.
 
YÜKSEKDAĞ İLE İLGİLİ AÇIKLAMA DA SUÇ SAYILDI
 
Savcılığın en dikkat çeken suçlaması ise, 1HaberVar’ın resmi Twitter hesabından canlı olarak yayınladığı bir basın açıklaması. Savcılık, milletvekilliği düşürülen HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın duruşması ile ilgili HDP’lilerin yaptığı açıklamayı delil olarak dosyaya koydu. Açıklama sırasında “Figen Yüksekdağ irademizdir” sloganı atanların “Bu sloganı atarak Yüksekdağ’ın PKK ile ilgili daha önce söylediklerini benimsemiş olduklarını” savunan savcılık, 1HaberVar’ın da bunu yayınlayarak “PKK propagandası” yaptığını ileri sürdü. Yine HDP’nin yaptığı çeşitli etkinliklerin canlı olarak yayınlanması da 1HaberVar’a suçlama olarak yöneltildi.

Kaynak: Mezopotamya Ajansı
 

Demokrat Haber’e Patreon'dan bağış yapabilirsiniz > > > > >


YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER