IPI: Gazetecilere gözaltı uygulamasından endişeliyiz

Darbe girişimi ardından yürütülen bastırma harekatının giderek daha fazla bir 'cadı avına' benzemeye başladığı vurgulandı

IPI: Gazetecilere gözaltı uygulamasından endişeliyiz

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI) Türkiye'de 42 gazeteci hakkında verilen gözaltı emrini kaygıyla karşıladığını açıkladı.

IPI yetkilisi Steven M. Ellis "Bunun gazetecileri hedefleyen gözaltıların sadece birinci dalgası olmasından endişe ediyoruz" dedi. Ellis, son gelişmelere bakıldığında darbe girişimi ardından yürütülen bastırma harekatının giderek daha fazla bir 'cadı avına' benzemeye başladığı vurguladı.

Ellis, "Türkiye'nin uluslararası müttefiklerini demokrasiyi savunma adına işlenen insan hakları ihlallerine göz yummamaya çağırıyoruz" diyerek buna ses çıkarılmaz ise otoriterleşme ve cezasızlığa davet çıkarılmış olacağını, bunun da Ortadoğu'da istikrarı daha da bozmaya yarayacağını kaydetti.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, darbe girişimiyle ilgili soruşturma kapsamında aralarında Nazlı Ilıcak'ın da bulunduğu 42 gazeteci hakkında gözaltı emri çıkarmıştı.

42 GAZETECİ İÇİN GÖZALTI EMRİ

Aralarında Hürriyet gazetesinin eski internet editörü Bülent Mumay ve silah yüklü TIR kamyonları ile ilgili haberi ardından Radikal gazetesindeki işinden çıkarılan ve hakkında soruşturma açılan Fatih Yağmur gibi isimlerin de bulunduğu gözaltı listesindeki gazetecilerin evlerine dün gece baskınlar yapılmıştı.

Şu ana kadar bu listedeki gazetecilerden Yakup Sağlam, İbrahim Balta, Seyid Kılıç, Bayram Kaya ve Cihan Acar'ın gözaltına alındığı, diğerlerinin evlerinde bulunamadığı açıklanmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Güncelleme Tarihi: 26 Temmuz 2016, 10:01
YORUM EKLE